Všehrd. List československých právníků, 11 (1930). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Ze Sbírky zákonů a nařízení. (Částky 20—26, roč. 1930). Vládním nařízením č. 44 byly vydány další podrobné předpisy k finančnímu zákonu. — Zákon o stavebním ruchu z 10. dubna 1930 č. 45 byl letos vydán celý znova, ačkoliv jeho ustanovení jsou celkem doslovně shodná s posledním zákonem č. 44/1928 až na některé změny, na př. v § 5 o oprav, prostředcích vypuštěn odst. 7, dále ustanovení o podpoře stavebního ruchu pozměněna tak, že výnos losové půjčky se přikazuje pouze na stavbu domů pro státní a jiné veř. zaměstnance, zavádí se státní příspěvek obcím na stavbu domů s nejmenšími byty. Na místě oddělení pro stavební ruch provádí podle nového zákona organisaci stavebního podnikání přímo zemský úřad. — Zákon z 10. dubna 1930 č. 46 o výrobě chleba stanoví % vymílané mouky pro pečení chleba a nařizuje, že na každém bochníku musí býti zřetelná značka pekařova. — Zákonem téhož data čís. 47 nařízen pro úřady, ústavy a podniky státní povinný odběr obilí a jiných poživatin výhradně domácího původu. — Oprava některých slov v zákoně o letectví č. 172/1925 byla provedena zákonem z 2. dubna 1930 č. 48. — Visová povinnost ve styku se Švédskem byla zrušena vyhláškou č. 49, ve styku s Velkou Britanií vyhl. č. 50. — Úmluva s Maďarskem o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakouských a uherských provedena zákonem z 21. března 1930 č. 51. V § I. zákona se dává moc zákona právním pravidlům úmluvy, pokud upravují látku vyhrazenou zákonodárství ČSR. Zákon má vstoupiti v platnost zároveň s úmluvou, která však dosud ve Sbírce vyhlášena nebyla. — Školní okres osoblažský byl zrušen a přidělen okresu krnovskému vlád. nařízením č. 52. — Hranice soudních okresů Brno-město a Brno-okolí byla nově upravena vlád. nařízením č. 53. — Vyhláškou č. 54 bylo vyhlášeno dojednání úmluv pro podniky podpořené ze stát. melioračního fondu. — Pod čís. 55 byla vyhlášena úmluva s Maďarskem o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakouských a uherských. Srovnání pohledávek věřitelů a dluhů dlužníků československých a uherských provedou súčtovací místo vyplatí československému za každou starou korunu salda 0.07 Kč. — Úmluva s Rakouskem o vzájemném vyrovnání odpočivných, zaopatřovacích a jiných požitků, zálohou vyplacených, vyhlášena pod čís. 56. — Úprava pensí zemských, obecních a okresních mezi nástupnými státy byla provedena úmluvou mezi Rakouskem, Itálii, Rumunskem, Jugoslávií s Československem čís. 57 a dodatečnou úmluvou s Rakouskem čís. 58, s níž vyhlášeny též seznamy osob, jež bude vypláceti Československo a těch, které bude vypláceti Rakousko. Zákonem ze dne 10. dubna 1930 čís. 59 pak propůjčena pravidlům obou úmluv, pokud upravují látku vyhrazenou zákonodárství ČSR., moc zákona. —kg
Citace:
Ze Sbírky zákonů a nařízení.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1930, svazek/ročník 11, s. 306-307.