České právo. Časopis Spolku notářů československých, 14 (1932). Praha: Spolek notářů československých, 76 s.
Authors:

Ze dne


Náš nízký tarif notářský zdá se ještě některým kruhům příliš vysoký. Jak známo, platí skoro po celou dobu války od r. 1907 až do r. 1917 starý notářský tarif z r. 1871 a ohledně soudního komisařství dokonce od r. 1855, ačkoliv od té doby se poměry hospodářské velice změnily a veškeré potřeby životní přidražily. V roce 1917 na naléhání kruhů notářských, když ve válce životní potřeby stouply 10ti až 100násobně, zvýšilo ministerstvo spravedlnosti za starého Rakouska sazby notářské milostivě o celých !!! 20%. Po převratu podařilo se našemu úsilí dosíci nového tarifu z r. 1921, jenž jakž takž vyhovoval našim požadavkům, nikoliv však úplně. Měl ale tu přednost, že neobsahoval maximálních hranic. Notářská komora Pražská a Spolek náš domáhají se lepší úpravy tohoto tarifu a tu ministerstvo spravedlnosti slíbilo, že zavede notářský tarif zvýšený, když zvýší notáři svému personálu platy a vyzvalo komory, aby učinily návrh. To se stalo a po delších debatách u ministerstva byl návrh ten zásadně přijat. Notáři důsledkem toho zvýšili svému personálu platy, avšak ke zvýšení tarifu nedošlo. Naopak r. 1923 byl proti všemu nadání tarif notářský valně snížen a což nejhoršího jest, zavedeny byly opět nespravedlivé a nesociální maximální hranice. Tarif ten platí dosud, a jest nejnižším tarifem notářským ve všech evropských státech. Gremium obchodníků v Praze podalo nyní u ministerstva spravedlnosti i u Obchodní komory Pražské stížnost co do vysokých sazeb notářských, požadujíc, aby sazby ty byly sníženy.
Ve stížnosti své vyjadřuje se Gremium velmi pohrdlivě o naší činnosti a našem úřadování, jako by úkony notářské vesměs byly pouze šablonovité, nevyžadovaly žádné duševní práce a znalosti práva. Notářská komora Pražská podala za tou příčinou ihned ministerstvu spravedlnosti a Obchodní komoře Pražské náležitě odůvodněné ohražení a zvláštním přípisem vysvětlilo Gremium, jaká vlastně jest funkce notářská, čeho všeho vyžaduje, jak nízký jest náš tarif u porovnání k několikráte zvýšenému tarifu advokátnímu a jak směšně nízký jest tarif československý oproti notářským tarifům jiných evropských států.
Snížení nynějšího tarifu notářského, do jehož nízkosti jsme si stále stěžovali, žádajíce jeho náležitou úpravu zvýšení a zrušení maximálních hranic — znamenalo by přímo katastrofu pro celý náš stav.
Citace:
Náš nízký tarif notářský.. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1932, svazek/ročník 14, číslo/sešit 1, s. 14-14.