Potvrzenky (Potvrzení příjmu

).
1.

Pojem

. Potvrzenky jsou listiny, jimiž se stvrzuje, že určité plnění bylo přijato. Má-li taková potvrzenka míti povahu listiny, zvláště listiny průvodní, musí býti opatřena všemi náležitostmi, jakých ku právní platnosti listin vůbec je třeba (viz čl. Listiny). Listiny, jimiž potvrzuje se příjem platu v penězích nazývají se kvitancemi (viz čl. Kvitance). Slovem »plniti« nelze rozuměti snad, že by tu výhradně bylo třeba oboustranného právního jednání súčastněných podmětů, nebo že by ten, kdo plní, skutečně k tomu byl zavázán; tu postačí, když příjemci druhá strana odevzdá nějakou věc z kteréhokoliv důvodu. Tak potvrzují se ku př. příjem i dodání úředních listin.
2.

Právo poplatkové

.
1. Potvrzenky poplatné.
a) Z listin, jimiž příjemce stvrzuje, že dlužník svému závazku dostál, dále z listin dokazujících, že někdo přijal ve své vlastnictví jiného v jeho jménu určitou věc cenitelnou, platí se poplatky dle ceny přijatého předmětu a dle stupnice 2. Potvrdí-li se zaplacení již v listině sepsané o hlavním jednání, je potvrzení to poplatku prosto.
b) Potvrzení, že věc cenitelná na základě úmluvy v opatrování, k užívání anebo jako zástava byla přijata, podléhají poplatku 50 kr. za každý arch, pokud nepřipadá dle stupnice 2. poplatek menší a je-li cena věci v listině udána. Potvrzenky o příjmu věcí, které mají menší cenu nežli 2 zl., jsou poplatku prosty (zák. ze dne 29. února 1864 č. 20 ř. z., § 15).
c) Potvrzenky příjmu věcí ze soudního deposita, pokud nepředepisuje stupnice 2. poplatku menšího, podléhají poplatku 50 kr. za každý arch, při čemž rovněž užiti třeba § 15 zák. ze dne 29. února 1864 č. 20 ř. z.
d) Přijímací listy (Frachtkarten) povozníků neb dopravních ústavů, vyjímaje poštovní úřady, o přijetí zboží k dovozu bez rozdílu, je-li cena za dovoz v nich potvrzena čili nic; podléhají poplatku a sice:
aa) konnossementy poplatku 1 zl. za každý kus;
bb) ostatní poplatku 5 kr. za kus; tomuto poplatku podléhají též skladní listy držební (recepisy) veřejných skladišť (§ 3 min. nař. 28. března
1854, č. 70 ř. z.
). Skladní list zástavní (warrant) nepodléhá poplatku, dokud od skladního listu držebního (recepis) není oddělen a indossován.
e) Přijímací listy železnic a podniků paroplavebních o dopravě osob (osobní lístky). Potvrzenky.
625
f) Ostatní potvrzenky, jež považovati dlužno za právní listiny, podléhají, pokud nejsou v sazbě od poplatku vůbec osvobozeny, poplatku 50 kr. za arch. Má-li dle stupnice 2. připadnouti poplatek menší, je rozhodna tato stupnice. Jedná-li se o obnosy menší než 2 zl., neb o věci, jichž udaná cena je menší než 2 zl., neplatí se žádný poplatek.
Různými ministerskými výnosy byly velmi mnohé potvrzenky kolkovým poplatkům podrobeny. Z poslední doby sluší připomenouti: výnos fìn. min. ze dne 26. prosince 1890 č. 45 266 o potvrzení inspekčních poplatků pro policejní úředníky a služebníky; výnos fin. min. ze dne 19. ledna 1891 č. 1148 týkající se potvrzenek bonifikace za vývoz kořalky, řepového i třtinového cukru; výnos fin. min. ze dne 1. září 1892 č. 30 479 z r. 1891 jednající o kvitancích neerárních poštmistrů, expeditorů a správců telegrafních úřadů o všelikých jejích příjmech, jako ku př. na výpomocný personál, na vydržování kanceláře, poselný paušál atd.
2. Potvrzenky poplatku prosté. Poplatkový zákon (p. s. 48 a—o) obsahuje ustanovení, dle nichž mnohé potvrzenky buď úplně nebo za určitých podmínek zákonitě od poplatků jsou osvobozeny. Též různé výnosy ministerské osvobozují mnohá potvrzení s větším neb menším obmezením. Dle toho za určitých podmínek osvobozeny jsou:
a) Výminečně: Přijímací listy povozníků nebo dopravních podniků o dopravě osob (osobní lístky) vyjímaje podniky železniční a paroplavební, jakož i potvrzení, která obdrží povozník zároveň s dodanou zásilkou — pokud se ovšem těchto listin soudně neužívá aneb pokud se tyto nepředkládají na místě kvitancí o dopravní mzdě veřejným pokladnám (lit. b); potvrzení o mimosoudních výpovědích, jestliže se jich u soudu neužije (lit. m). Tato potvrzení v případě, že by nebyla osvobozená od poplatku, musí býti opatřena 50 kr. kolkem za každý arch; jestliže však poplatek takový vyměřený dle stupnice 2. je menší, rozhoduje o výši jeho stupnice 2., při čemž nemůže býti poplatek nikdy menší než 15 kr. b) Bezvýminečně jsou od poplatku osvobozeny: potvrzení o navrácení nedluhu (toho, co placeno bylo beze vší příčiny), zejména též o platech konaných u veřejných ústavů, obcí, státu, dále o prominutých obecních nebo veřejných dávkách neb trestech (lit. c); dále potvrzení, že navráceny byly cenné věci úředně zabavené a vůbec všechny předměty — vyjímaje soudní deposita — a které byly v opatrování u úřadů a veřejných ústavů jako vadia, kauce, pojistky atd. (lit. e). Potvrzení příjmu úroků ze státních dlužních úpisů a obligací jim na roven postavených, jestliže při vydání těchto bylo výslovně uvedeno, že kvitance z příjmu úroků jsou kolků prosty (lit. h); potvrzení, že zaplaceny byly smlouvou ujednané náhrady za elementární škody (lit. k); potvrzení o almužnách, t. j. příspěvcích udělených na podporu chudých osob (lit. l); potvrzení o obnosech menších než 2 zl. a o věcech majících menší cenu než 2 zl. r. m. (lit. n) potvrzení od kněží neb církevní správy o obnosech za konané mše sv. (lit. o).
Potvrzení na poukázkách, jež postaveny jsou na roveň směnkám, poplatným dle stupnice 1. aneb oněm, na něž vyměřen stálý poplatek 5 kr., jsou úplně poplatku prosta (zák. ze dne 29. února 1864, č. 20 ř. z. § 5); rovněž osvobozena jsou potvrzení o vyplacených výhrách v číselné loterii neb i v jiných loteriích (§ 9 zák. ze 31. března 1890 č. 53 ř. z.); potvrzení legitimovaných zástupců o půlletních úrocích ze sirotčího jmění, neb ze jmění osob majících opatrovníka (min. nař. ze dne 16. listopadu Poučení porotců.
1850 č. 448 ř. z. § 61
) a potvrzení o kuponech a talonech ze jmění sirotčího, opatrovanců a depositního (min. nař. ze dne 31. ledna 1867 č. 27 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Potvrzenky (Potvrzení příjmu). Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 540-542.