Plen.


I. Pojem.


Plen jest vojenský delikt, jehož dopouštějí se osoby vojenské, zmocní-li se cizího movitého statku na pochodu, v táboře polním nebo na cvičení nebo za války nejsouce k tomu zmocněny a použivše shromáždění větší moci ozbrojené ať v tuzemsku nebo cizozemsku (18. hlava §§ 492 — 501 voj. tr. zák.). Pod pojem plenu nenáleží však ukořistění válečného materiálu nepříteli náležejícího a statku státního, jako: praporů, zbraní, koní, nábojů, potravy, pokladen a kanceláří (viz odst. 391 služebních předpisů, 2. díl), jakkoli i tyto ukořistěné předměty zaslati se musí oddílovému velitelství, z nichž tedy nic ani zatajeno býti nesmí ani svémocně odstraněno (viz čl. Kořisť). Plen však zakázán jest i za války vůči obyvatelům nepřátelského území a jest rovněž trestným, poněvadž dle mezinárodních zásad směřuje započaté nepřátelství a válka toliko proti nepřátelskému státu, nikoli však proti jeho obyvatelům, pokud se tito sami nepřátelských činů nezúčastní. Plen zdejších příslušníků státních jeví se býti zvláštním druhem loupeže.

II. Plen trestá se buď jako zločin buď jako přečin;


1. zločinem stává se:
a) přesahuje-li odňatý statek cizí cenu 5 zl. (§ 493 tr. z. voj.); trest: vězení od 6 měsíců do 1 roku, po případě až do 5 let;
b) bez ohledu na cenu uloupeného statku, stal-li se plen za požáru, povodně nebo za jinaké všeobecné nehody, nebo vypáčením uzavřených dveří nebo skříní, stal-li se plen na věcech bohoslužbě věnovaných, na statku erárním nebo na statku svěřeném ve zvláštní ochranu pachatelovu (§ 494 tr. z. voj.). Trestem jest těžký žalář od 1 do 5 let.
2. Plen tresce se jako přečin, obnáší-li cena odňatého statku 5 zl. nebo méně, anebo není-li tu znaků v odst. b) vypočtených (§§ 501 a 743) tr. z. voj.

III. Přitěžující okolnosti při zločinu plenu:

1. přesahuje-li cena odňatého statku 5 zl. a skutková povaha plenu nad to qualifikována jest dvěma nebo více okolnostmi vyznačenými v § 494 (viz odst. b). Trest jest 5 — 10letý těžký žalář.
2. spáchán-li plen v noci, nastupuje trest přísněji vyměřený co do doby nebo tuhosti (§§ 496 a 470 tr. z. voj.).

IV. Zvláštní případy plenu:


1. Plen jest tu i tehdy, když byl sice dovolen, avšak neučinilo-li se zadost danému povolení co do místa, času a předmětu. Trest vyměřuje se dle předpisů §§ 493 a 494 tr. z. voj.
2. Plen stává se loupeží resp. stihá se dle ustanovení o loupeži, bylo-li některé osobě některým z pachatelů učiněno násilí nebo jím hroženo. V případě tomto potrestati jest každého, kdo při plenu spolupůsobil, dle ustanovení o zločinu loupeže (§ 497 tr. z. voj.).

V. Řízení dle práva stanného

nastupuje při plenivém vpádu tehdy, lze-li jen okamžitým, odstrašujícím příkladem zločinům přítrž učiniti; v případě takovém má důstojník jednoho nebo více vinníků na místě skoliti, anebo okamžitý výkon trestu naříditi (§ 491 tr. z. voj.).

VI. Podílnictví v plenu

dopouští se ten, kdo statek, o němž ví, že při nedovoleném plenu byl uloupen, skrývá, prodává, nebo na se převádí. Trestem je žalář od 6 měsíců do 1 roku, když cena věci 5 zl. převyšuje nebo nehledě k ceně, jsou-li tu okolnosti v § 494 vytčené; při zvláště těžké kvalifikaci činu nastoupiti může trest těžkého žaláře od 1 do 5 let.
Citace:
Plen. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 148-149.