Policie stavební

jest soubor všech zákonných předpisů jednotlivých řádů stavebních, jimiž předejíti se má ohrožování osobní bezpečnosti při podnicích stavebních a jimiž odevzdává se provádění každé stavby do kontroly a dozoru úřadu stavebního. Policie stavební obsahuje tedy zákonné předpisy: 1. o povolení k stavbě,
2. o opatřeních, jichž dlužno šetřiti při provádění stavby zřetelem k místním poměrům a veřejné bezpečnosti, zvláště při zřizování nových bytů a hospodářských budov poblíže železnic, řek a potoků. Vůbec má se odepříti povolení ku zbudování nových bytů tam, kde stavební místo ohroženo jest povodněmi, sesutím půdy a jiným nebezpečím.
3. Policie stavební kontroluje též osoby a živnostníky, kteří stavbu
podnikají. Jenom osoby po zákonu způsobilé а k vedení staveb oprávněné smějí stavbu prováděti a to za své vlastní zodpovědnosti.
4. Policie stavební stanoví sílu zdí, vytýká předpisy o zřízení zdí
požárních, o sdělání zdí ze závor a prken a o volbě materiálu. Poměry mezináboženské.
5. Policie stavební má předpisy o zřízení ohnivzdorných střech, bezpečnostních okapů a řims a ohledně zřízení hromosvodů a komínů.
6. Dále obsahuje specielní předpisy o zřízení kolen, stájů, zásobáren, krmíren, stodol, sýpek, plynovodů, o zařízení motorů, parních kotlů atd.
7. Policie stavební vytýká předpisy o zřízení lešení a ohrad při stavbě a o uložení starého i nového materiálu.
8. Policie stavební má předpisy, kterých dlužno šetřiti po ukončení
stavby (viz »Povolení k obývání«).
Ku obstarávání policie stavební, jakož i ku provádění řádů stavebních povolány jsou úřady stavební.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Policie stavební . Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 365-366.