Podloudnictví ve společnosti

(Společnosti podloudnické).
I. Pojem.
Podloudnická společnost jest spojení dvou nebo více osob ku podpoře nebo páchání podloudnictví, přípravě neb opatřování pomůcek, ku zajištění zdaru podniků podloudnických nebo vůbec k usnadňování, podpoře nebo páchání těžkých přestupků důchodkových, pokud činnost tato jeví se býti zaměstnáním opět a opět provozovaným. Smluvení společnosti podloudnické nebo přístup k ní tvoří sám o sobě přestupek důchodkový bez ohledu na přestupky spáchané členy této společnosti, kteříž podléhají trestu zvláštnímu.
II. Členové společnosti podloudnické.
1. Za původce společnosti podloudnické pokládati sluší toho, kdo společnost zřídí, kdo hlavně řídí její činnost, kdo zajišťuje nebo přislibuje zdar netoliko jednotlivých přestupků důchodkových, nýbrž vůbec přestupků, které má společnost páchati, podporovati neb ukrýti, a to na dobu trvání společnosti nebo na dobu neurčitou, věda, že jedná se tu o to, aby společnost podloudnická zajištěna byla (§ 252).
2. Pachateli jsou členové společnosti, jež nelze pokládati za původce její, a kteří zamýšlejí zdar přestupků důchodkových, jich páchání, podporu neb ukrytí pomocí společnosti neb aspoň pro určitý čas to zajišťují nebo slibují zajistiti, při čemž se předpokládá, že vědí, že jde o to, aby společnost podloudnická zajištěna byla (§ 253).
3. Spoluvinníky jsou oni, kdož nejsouce původci nebo spolučleny společnosti, vyhledávají členy pro ni nebo svádějí ku vstoupení k ní a při tom spolupůsobí k tomu, aby společnost stala se skutkem; dále oni, kdož obstarávají příjem peněz, objednávky, vydání, uschování neb odbyt předmětů podloudnických na účet takové společnosti, o níž vědí. Za spoluvinníka pokládá se dále ten, kdo prokazuje služby společnosti, věda o její nezákonné podstatě ku provádění, podpoře neb ukrývání podloudnictví nebo zmíněných těžkých přestupků důchodkových, dále ten, kdo poskytuje nebo pronajímá přístřeší, neb užívá společnosti podloudnické, věda o nezákonné její existenci, aby nabýti nebo do obchodu dáti mohl předměty, ve příčině jichž státní důchodky zkráceny byly nebo zkracovány jsou, nebo kdo pojišťuje neb slibuje pojistiti zdar jednotlivých přestupků důchodkových, kteréž společnost podloudnická páše neb, o něž se pokouší, věda, že jde tu o přestupky společnosti podloudnické (§ 254).
4. Za účastníka pokládati dlužno toho, kdož nabyl vědomosti o existenci podloudnické společnosti a opomene to oznámiti, kdož opomene neb odepře pomoci při pátrání po známé jemu společnosti podloudnické, dále při pátrání po původcích, pachatelích nebo spoluvinnících této společnosti, nebo předmětech a pomůckách, jakkoli dle svého úřadu, dle služby nebo zaměstnání svého, povinen jest v prvním případu k oznámení, v druhém případu ku spolupůsobení při vyhledávání. Konečně ten, kdo jiným způsobem nadržuje přestupkům společnosti podloudnické, původci nebo členu této společnosti, věda, že tu jde o společnost podloudnickou (§ 255). III. Tresty.
1. Původci podloudnické společnosti mají býti potrestáni tuhým vězením od 6 měsíců do 1 roku.
2. Pachatel má býti potrestán tuhým vězením od 3 do 6 měsíců, avšak za okolností zvláště těžkých až do jednoho roku, jmenovitě provozoval-li pachatel zaměstnání to ve značném rozsahu po dlouhou dobu nebo se zvláště nebezpečnými pomůckami.
3. Spoluvina neb účastenství potrestati se mají prostým nebo tuhým vězením od jednoho do 3 měsíců, za okolností zvláště těžkých až do 6 měsíců; za okolností polehčujících snížen může býti trest proti původcům, pachatelům a spoluvinníkům na trest prostého nebo tuhého vězení od 8 dnů do 1 měsíce (§§ 257—260). Spáchá-li podloudnická společnost jeden nebo více přestupků důchodkových nebo poskytla-li při tom podporu neb úkryt, neb učiní-li pokus, který za způsobilý ku provedení činu pokládati lze (§ 18), má býti proti každému původci společnosti podloudnické nalezeno na pokutu od 200 do 2000 zl., proti každému pachateli pak na pokutu od 100 do 1000 zl. bez ohledu na tresty majetkové nebo vězení a zostření trestů (§ 263).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 190-191.