Živnost modistská a ozdobnická.


Živnost modistská zahrnuje v sobě právě jak dle povahy své, tak podle dosavádního všeobecného zvyku a praktické potřeby nejen zhotovování dámských klobouků, nýbrž i opravu a prodej potřeb pro dámský výstroj. Pokud se modistky výzdobou dámských klobouků zabývají, potud přináleží jejich výdělková činnost ku svobodným živnostem Živnost modistská a ozdobnická.
a samo sebou se rozumí, že i prodej těchto výrobků. K ozdobnictví náleží v širším slova smyslu také zhotovování dětských obleků; tato výdělková činnost spadá vsak mezi řemeslné živnosti, pokud tu nejsou náležitosti předpokládané u domácího průmyslu. Obchod umělými květinami a ozdobnými péry může jen se strany modistek potud dovolen býti, pokud se tento obchod omezuje na potřebu dámského výstroje a tento obchod není rozšířen i na prodej jiných druhů ozdobných a umělých květin jako na př. náhrobních věnců, zahradních květin a p. (výn. min. vnitra ve shodě s min. obchodu ze dne 18. května 1886, č. 5516). Modistky mají ve smyslu § 37 živn. řádu právo všechny k úplnému zřízení dámského klobouku potřebné práce spojiti a všechny ku zhotovení úplného dámského klobouku potřebné části jako: květiny, péra atd., zhotoviti a na prodej míti. Jsou pak oprávněny koupiti takovému účelu sloužící sametky a hedvábné stuhy.
Obchod jiným dámským ozdobným zbožím, jako čepci, mašlemi, nákrčníky a pod. byl jim ve starším zákonodárství dovolován. Prodej sametových a hedvábných látek, knoflíků a košil znamenal by však naproti tomu zasahování v práva obchodních živností tohoto směru (obch. a živn. komora ve Vídni).
Ježto modistky jsou oprávněny zhotovovati pera, smí prodávati pera vlastní výroby i cizí. Musí býti ovsem vytknuto, že oprava, okrasa květin a per, kterýchž nepoužívají modistky ku vlastní výzdobě, nepatří v jejich obor a tudíž náleží výrobcům umělých květin a ozdobných per (obch. a živn. komora ve Št. Hradci). Modistky jsou oprávněny protkávati dámské oděvy a není proto žádné pochybnosti, že smí prodávati také dámské pláště, životy, převlečníky atd. Zhotovovati však toto zboží smí modistka pouze v té případnosti, když prokáže k tomu způsobilost svou. Naproti tomu jsou modistky oprávněny jak zhotovovati, tak také prodávati dámské klobouky, čepce, mašle, nákrčníky a j. Podle starších živnostenských předpisů přísluší jim dále ještě obchod mašlemi, stuhami, krajkami, jehlami, péry, rukavicemi, umělými květinami, jakož i vším jiným dámským ozdobným zbožím (obch. a živn. komora v Linci). Rovněž přísluší jim cídění a přešití již upotřebených slaměných klobouků. Naproti tomu však nesmí zhotovovati slaměné a plstěné klobouky, nýbrž jen klobouky jinde koupené vyzdobiti (obch. a živn. komora v Lubně). Modistky mohou též hotoviti některé předměty sloužící ku výpravě pohřbu. Takovýmito předměty vyrozumívati jest při vystrojení pohřbu zejména krajky, vnitřní úprava rakve, rubáše, punčochy, polštáře, umělé náhrobní a smuteční věnce, květiny a tu dlužno uvésti, že tyto předměty namnoze opatřovány jsou od dámských krejčích a modistek zvláště tam, kde není pohřebních ústavů; proto jsou též oprávněni živnostníci této skupiny zhotovovati oděv a ozdobné zboží na objednávku v případě úmrtí jim učiněnou, dále smuteční obleky i s příslušenstvím, a v tomto směru živnost dámského krejčovství a výzdobnictví na prodej vlastních výrobků obmezena není (obch. a živn. komora v Chebu).
Živnost modistská záleží vlastně ve výpravě výstroje a výzdoby dámských pokrývek hlavy každého druhu, jak toho právě vyžaduje obyčej a doba. Musí proto dovoleno býti modistce prodávati čapky, ať jsou již z jakýchkoliv látek, mašlemi květinami, nebo péry ozdobeny a ve výzdobě této je prodávati. Naproti tomu modistka není oprávněna zhotovovati jednoduché Živnost modistská a ozdobnická.
čapky z kožešin nebo vyzdobené prodávati (obch. a živn. komora v Celovci). Modistky mohou prodávati pletené nebo háčkované vlněné čepečky, převěsné šátky a p., pokud tyto předměty podšívkou a mašlemi a p. výzdobou opatřeny jsou; avšak modistky jsou oprávněny zboží tohoto způsobu nevyzdobené a neupravené v tom stavu, jak je jako polotovary kupují, konsumentům dále prodávati (obch. a živn. komora ve Vídni (viz sb. Freyovu a Marešovu).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost modistská a ozdobnická. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1079-1081.