Živnosti svobodné.


Živnosti svobodné jsou ony, k nimž nevyhledává se zvláštního průkazu způsobilosti (jako u živností řemeslných), ani udělení se strany úřadu živnostenského (jako u živností koncessovaných); stanoví se tedy pojem živností svobodných v řádu živnostenském jen po stránce negativní. V pojem živností svobodných spadají živnosti obchodní v užším smyslu a živnosti tovární. Známkou charakteristickou pro živnosti svobodné jest, že se k nastoupení takovéto živnosti vyhledává jen ohlášení u úřadu živnostenského; jakmile jsou tu všeobecné podmínky ku výkonu nějaké živnosti (§§ 2—10 řádu živn.), musí úřad živnostenský straně žádající vydati list živnostenský (§ 13 živn. ř.); jen v té případnosti smí býti odepřeno vyhotovení listu živnostenského, jsou-li k tomu osobní důvody vyloučení (§§ 5 a 6 živn. ř.), při cizozemci nebyl-li podán důkaz o reciprocitě státní, konečně pokud jde o stanoviště v okresu pohraničném, jestli vyhověno nebylo při živnostech s předměty kontrole podrobenými podmínkám předepsaným zákony finančními.
K ohlášení živnosti svobodné se jen vyhledává, aby podnikatel oprávněn byl své jmění samostatně spravovati. Na účet oněch osob, jimž svěřena není svobodná správa vlastního jejich jmění, živnost provozovati může zástupce nebo pachtýř jejich, avšak jen s přivolením jejich zákonného zástupce a příslušného soudu. Způsobilými nastoupiti živnost svobodnou jsou i právnické osoby, ženy, příslušníci cizích států (ač šetřeno-li reciprocity); k provozování živnosti v určitém místě není potřebí příslušnosti do obce (§ 7 živn. ř.). Rovněž možno současně provozovati živností několik (§ 9 živn. ř.).
V ohlášení svobodné živnosti udáno budiž jméno, stáří, bydliště a státní příslušnost podnikatele, zvolené zaměstnání a stanoviště vykonávání jeho; udání tato nezbytná jsou i pokud jde o osobu zástupce nebo pachtýře (§ 12 živn. ř.). Při jednotlivých živnostech, jmenovitě při živnostech továrně provozovaných, potřebí jest před započetím výkonu živnosti schválení provozovárny (viz čl. Provozovárny živnostenské); avšak toto schválení netýká se, jako při živnostech koncesovaných, subjektivní způsobilosti k nastoupení živnosti, nýbrž jedině odnáší se k vyšetření provozovárny (dílny) a způsobu provozování. Odepře-li tedy živnostenský úřad schválení toto, ačkoli jsou splněny všeobecné náležitosti řádem živnostenským vytčené, nemůže to býti namířeno nikdy proti osobě podnikatelově (jako tomu jest při živnostech řemeslných anebo koncesovaných), nýbrž dotýká Živnosti svobodné.
se ono zamítnutí jen projektované provozovárny nebo způsobu provozování. Příslušnými k ohlášení svobodných živností jsou bezvýjimečně živnostenští úřadové první stolice (okresní hejtmanství, v Praze magistrát) (§ 141 živn. ř.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnosti svobodné. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1043-1044.