Živnost sklenářská.


Živnost sklenářská náleží k živnostem řemeslným. Rozsah této živnosti objasňují zejména tato dobrozdání obchodních a živnostenských komor:
1. Sklenáři jsou oprávněni zhotovovati zrcadla, neboť sklenář zpravidla zrcadlové sklo jako takové nakoupí, přiřízne, do vhodných hotových rámů zasadí a hotové zrcadlo pak prodá. Tento způsob živnostenského zaměstnání jeví se pak v podstatě své jakožto výkon oprávnění spadajícího v rozsah živnosti sklenářské (dobrozdání obch. a živn. komory ve Vídní).
2. Hotovení okenních rámů, okenních sloupců nenáleží k oprávnění sklenářskemu (obch. a živn. komora v Lubně, v Linci a v Solnohradu). Sklenáři jsou sice oprávněni ve smyslu § 37 živn. ř. zhotovovati rámy k obrazům a zrcadlům; nepřísluší jim však právo obchodovati rámy a rámovými lištami nezasklenými (obch. a živn. komora ve Št. Hradci). Obchodní a živnostenská komora v Linci tuto otázku příznivě vyřídila, ježto § 37 živn. řádu propůjčuje k tomu právo sklenářům. Zhotovení rámu jest zajisté nezbytnou podmínkou práva sklenáři příslušejícího ku zasklívání a musí se ono zhotovení považovati za práci potřebnou k úplnému dovršení řemeslných výrobků živnosti sklenářské; v podobném smyslu vyjadřuje se též obchodní a živnostenská komora ve Vídni.
3. Obchodní a živnostenská komora v Brně prohlásila, že sklenáři nejsou oprávněni hotoviti a prodávati svítilny, kdežto dle dobrozdání Živnost sklenářská.
obch. a živn. komory v Linci jsou sklenáři oprávněni provozovati obchod svítilnami a lampami podle § 37 živn. řádu (právě tak i obch. a živn. komora v Praze).
4. Naproti tomu nemůže býti dovoleno sklenářům obchodovati zbožím porcelánovým z té příčiny, jelikož zboží porcelánové náleží ku zcela jiné skupině živnostenských výrobků (obch. a živn. komora v Plzni, v Praze, ve Št. Hradci a v Linci).
5. Sklenáři nejsou oprávněni prodávati obrazy, byť i byly zarámovány a zaskleny, neboť zhotovování a obchod uměleckými výrobky označen jest v § 15 č. 1 živn. řádu jakožto koncessovaná živnost, a tudíž sklenářům nepřísluší bez předcházející příslušné koncesse (obch. a živn. komora ve Vídni). Opáčně vyjádřila se obchodní a živnostenská komora v Budějovicích.
6. Co se týče otázky, jsou-li oprávněni sklenáři a obchodníci sklem prodávati akvaria a živočichy v akváriích chované, vyslovila se obchodní a živnostenská komora ve Vídni, že prý všeobecně známo jest, že vídeňští sklenáři a obchodníci sklem prodávají ode dávna již nejen skleněné nádoby, určené pro zlaté ryby, nýbrž také samotné zlaté rybky; jest tudíž prodej úplných akvarií sklenáři a obchodníky sklem ve Vídni uznaným a dosud nezávadným zvykem.
7. Obchodník, který mimo jiné druhy zboží i skleněné výrobky má ve svém živnostenském listu resp. pouze obchodní živnost opověděl, není oprávněn prodávati tabulové sklo, neboť při opovědi sklenářského zboží byly míněny pouze hotové předměty, potřeby lidské, nikoli však sklo ku spracování. Skleněným zbožím v širším slova smyslu mohlo by se zároveň rozuměti tabulové sklo, jak ho sklenáři u vykonávání živnosti své prodávají. Co se týče prodeje skla dutého, jejž provozují sklenáři, opírá se toto oprávnění jejich správně o dosavadní zvyklost (Chebská obch. a živn. komora). (Viz rozhod. a dobrozdání o rozsahu práv živnostenských, vyd. Manzovo z r. 1889, 1890, 1891 a sb. Frey a Mareše z r. 1894).
Živnost sklenárskou nastoupiti a samostatně provozovati lze na základě vysvědčení o úspěšném dovršení návštěvy odborné školy v Boru (Haidě) a Kamenném Šonově (srv. min. nař. ze dne 17. září 1883 č. 150 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost sklenářská. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1095-1096.