Zabavení (v řízení trestním).


I. Pojem.
Předměty, na nichž, neb jimiž byl spáchán čin trestní, neb které patrně pachatel zanechal na místě činu, vůbec pak předměty, jež mají obviněný neb svědkové za pravé seznati, aneb jež mohou posloužiti ku provedení důkazu, buďtež, byly-li nalezeny při ohledání neb domovní prohlídce soudcem seznamenány a zabaveny, t. j. odňaty a buď soudně uschovány aneb aspoň do soudního opatrování vzaty. K tomu konci vloží se věci takové buď do obálky pečetí soudní uzavřené, aneb se na nich učiní soudní znamení, by nemohly se jiné za ně podstrčiti neb vyměniti.
Jsou-li mezi věcmi zabavenými věci bohoslužbě zasvěcené, má soud o to pečovati, by byly od jiných věcí odděleny a náležitě uschovány (§§ 98 a 143 tr. ř.). Při domovní prohlídce mohou býti zabaveny i papíry. Ne- Zabavení (v řízení trestním).
chce-li majitel dovoliti prohlídku, buďtež zapečetěny k soudu složeny а vyžádáno ihned rozhodnutí radní komory, mají-li býti papíry prohlíženy aneb vráceny. Též v tom případě, že nelze papíry do uschování, soudního vzaté ihned sepsati, buďtež dány pod obálku pečetí soudní uzavřenou. Když se papíry rozpečeťují, budiž ten, jehož se týče, vyzván, by byl přítomen. Nepřijde-li po takovém vyzvání, aneb nemůže-li pro nepřítomnosť býti vyzván, rozpečetí se nicméně papíry (§ 145 tr. ř.).
II. V zájmu výkonu trestní pravomoci lze zabaviti též dopisy, telegramy neb jiné zásylky, jež obviněný, který jest pro nějaký zločin nebo přečin již uvězněn anebo proti němuž z této příčiny byl vydán rozkaz postavovací nebo zatýkací, někam odesílá, neb které jemu svědčí a lze dále žádati na úřadech poštovních neb telegrafních neb jiných ústavech dopravovacích za jich vydání (§ 146 tr. ř.).
O zabavení budiž nejdéle ve 24 hodinách vyrozuměn obviněný a není-li přítomen, jeho příbuzní (§ 148 tr. ř.). Též státní zástupce je oprávněn, je-li nebezpečí v prodlení, žádati ústavy dopravní, by zadržely zmíněné zásylky, dokud nedojde soudní opatření; nedojde-li však toto ve 3 dnech, nesmí doprava býti dále odkládána (§ 146 al. 2 tr. ř.). Věci zabavené otevříti může jen soudce a sice beze všeho, svolí-li k tomu obviněný. Nesvolí-li a není-li nebezpečí v prodlení, lze je otevříti jen se schválením radní komory (§ 147 tr. ř.). Obsah otevřených dopisů a telegramů, musí se, ač není-li se obávati, že by sdělení mohlo míti na vyšetřování škodlivý vliv, oznámiti obviněnému neb tomu, komu svědčí (§ 148 tr. ř.). Konečně dlužno podotknouti, že byla-li na základě zák. ze dne 5. května 1889 č. 66 ř. z. zastavena působnost čl. 10. zákl. zák. st. ze dne 21. prosince 1867 č. 162 ř. z., mohou dopisy býti zabaveny a otevřeny i kromě případů domovní prohlídky neb zatčení a bez soudcovského příkazu.
III. Zabavení tiskopisů.
Tiskopisy, jež byly vydány neb se rozšiřují proti předpisům zákona tiskového, neb jež dlužno pro jich obsah ve veřejném zájmu stíhati, mohou býti zabaveny od úřadů bezpečnosti a to buď přímo, buď k rozkazu státního zástupce.
Zabavení takové má se do 24 hodin oznámiti státnímu zástupci toho místa, kde má své sídlo soud, jemuž přísluší trestní pravomoc vykonávati. K oznámení takovému přiložen buď výtisk tiskopisu. Ve všech ostatních případech může jedině soud zabavení naříditi a to k obžalobě soukromého žalobce, а k návrhu v ní vznesenému, aby se tak stalo (§ 487 tr. ř.). Bylo-li zabavení předsevzato od úřadu bezpečnosti přímo nebo k příkazu jiného státního zástupce, než toho, jenž se nalézá v sídle příslušného soudu (ku př. od státního zástupce místa vydání tiskopisu), má poslednější do 3 dnů, — kterážto lhůta není však propadnou — ode dne učiněného oznámení buď zrušení zabavení úřadem bezpečnosti naříditi, buď za potvrzení u sborového soudu I. stolice, resp. soudu okresního žádati. Nařídil-li však státní zástupce v sídle příslušného soudu sám zabavení, má do 3 dnů, počítajíc od té doby, co o výkonu byl zpraven, u příslušného soudu za potvrzení žádati (§ 488 tr. ř.). Soud má pak zabavení do 3 dnů buď potvrditi buď zrušiti. Nepotvrdil-li by soud zabavení do 8 dnů po vykonání a nepodal-li by státní zástupce stížnosti pro toto nepotvrzení zabavení pomine a úřad bezpečnosti má je k žádosti strany bez prodlení Zabavení (v řízení trestním).
zrušiti. Bylo-li zabavení potvrzeno, podrží platnosť až do konečného rozhodnutí u věci hlavní (§ 489 tr. ř.). Do 8 dnů po potvrzení zabavení má pak státní zástupce, ač nestalo-li se tak již dříve, buď podati návrh na zavedení přípravného řízení, buď podati spis obžalovací, aneb vznésti návrh na zavedení t. zv. objektivního řízení, jinak zabavení pomine a bude k žádosti strany zrušeno (§ 490 tr. ř.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zabavení (v řízení trestním). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 652-654.