Věci hromadné (universitas rerum).


Dřívější doktrína činila rozdíl mezi t. zv. universitates juris (ku př. dědictví) a universitates facti (ku př. stádo, knihovna) a vytýkala zejména pokud jde o universitates juris zvláštní právní zásady (ku př. res succedit in locum pretii, pretium in locum rei). Pojem universitates juris a zásady právní k nim připojené dávno již jsou povaleny v theorii a podržen pojem universitates facti. Názvem věci hromadné rozumí se stejnorodé, podstatou samostatné tělesné věci ve spojení svém k jakémusi pojmovému celku, k jakémusi collectivum (t. j. universitas rerum corporalium, distantium, σώμα εκ διεστωτών), jako jest: knihovna, obrazárna, sklad zboží, stádo a pod.
Co do právnického posuzování těchto věcí vytknouti jest za zásadu, že předmětem právních poměrů není veškerost, hromadnost těchto věcí, nýbrž každá jednotlivá věc pro sebe a že pojetí jich pod společné jméno slouží jen potřebě a pohodlí obchodnímu (jsouť tu plura corpora soluta, sed uno nomini subjecta) a právě tvoří jen jedno jméno, jednotu pomyslovou. Užívají-li strany při právních jednáních označení kollektivného, dlužno v jednotlivém případu zjistiti objem tohoto pojmu výkladem, interpretací. Rakouský ob. o. zákonník stojí patrně na půdě staršího pojímání věci; pravíť v § 302: »Soujem více věcí, kteréž se za jedinou věc pokládají a společným jménem obyčejně označují, tvoří věc hromadnou, která pokládá se za jeden celek. Vedle § 427 o. o. z. předati lze sklad zboží nebo jinou věc hromadnou znameními (posuňky) — tradicí — a tak se ovšem dle práva rakouského nabývá k věci hromadné jakožto takové vlastnictví a práva zástavního (§ 452 o. o. z.). Dle toho vztahuje se právo zástavní pak ke všem věcem, které tvořily v době vzniku práva zástavního onu věc hromadnou. Jednotlivá věc mizí tu před celkem a celek zůstává tímtéž právním předmětem, třeba se jednotlivé věci měnily.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Věci hromadné. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 443-443.