Úpisy dlužní prémiové

.
1. Pojem.
Prémiové dlužní úpisy jsou umořitelné zápůjčky, jež se v jistých časových oddílech vylosují na základě herního plánu tím způsobem, že na určitý počet kusů této zápůjčky připadnou výhry různé velikosti. Vyplacený obnos (včetně výhry) připadající na los sluje prémií. Pojmu premie spíše vyhovuje, jestliže se za premii pokládá toliko výhra; neboť určitý počet vylosovaných kusů vyplácí se toliko původním, nominálním obnosem a nelze tudíž při těchto losech mluviti o premii ve vlastním slova smyslu; veškerá půjčka, kterou přijímá vypůjčitel, rozloží se v určitý počet stejných dílů, jež mají povahu losů, avšak od nich se tím liší, že na každý los vyplatí se výhra; nejmenšími výhrami jsou zaplacené obnosy, tudíž často ztrácí se na kapitálu. Losů jest velký počet a proto dělí se v jistá oddělení, jež se nazývají seriemi. Každá serie obdrží pak určitý počet čísel. Plán herní, jenž musí býti při úpisech státem nevydaných, úředně schválen, obsahuje jednotlivé modality, jak se losy splácejí. Zpravidla táhne se při každém tahu určitý počet sérií a při tahu po tom následujícím vylosují se všechna čísla tažených serií. Úpisy jsou buď úročnými nebo bezúročnými. Úročné zápůjčky loterní opatřeny jsou běžnými kupony, zabezpečují pevný úrok, ovšem míra úroková jest nižší, než v zemi obvyklo; zápůjčky bezúročné poskytují pak pouze naději na premii. V Rakousku jsou prémiové úpisy dlužní vydány státem, jednotlivými městy, železničními společnostmi, úvěrními ústavy, držiteli panství a j. Úpisy prémiové jsou v mnohém směru finančně výhodnými a sice jak pro vypůjčitele tak pro zapůjčitele. Vypůjčitel vypůjčí si za příznivějších podmínek, na nízký úrok, pokud se týče může emitovati zápůjčku za vyšší kurs. Půjčitel nabývá naděje na velkou nebo větší výhru a proto vzdává se úroků, nebo spokojí se s poměrně nepatrným úrokem; ovšem mají i tyto zápůjčky též stinné stránky, jež se vytýkají loterii. Chuť ke hře se vzbuzuje a podněcuje, hra sama je pak finančně nevýhodnou, zejmena když kupec ničeho nevyhraje a na kapitálu ztrácí. Všechny tyto nevýhody jsou daleko menší při úročných zápůjčkách, kde kupec dostává pravidelný, pevný úrok a následkem nižší míry úrokové obětuje čásť úroků, poměrně nepatrnou, za naději na výhru. Proto se též vydávají zápůjčky loterní, jež zahrnují větší obnos, dnes jen úročně, ježto se nalezne daleko lehčeji větší počet kapitalistů, poněvadž tito dávají přednosť pravidelnému, pevnému, byť i nízkému zúročení kapitálu před každým jiným jeho zúročením proto, poněvadž mají kromě toho ještě naději na premii. Byla-li uzavřena loterní zápůjčka v době vysoké míry úrokové a klesne-li tato později, utrpí vypůjčitel škodu, ježto nemůže zápůjčku dle libosti vypověděti a dle svého uvážení splatiti; stát může tudíž dlužní úpisy vydávati jen v případech výjimečných; zpravidla nedopouští spořádané hospodářství státní emisi těchto úpisů a pro finanční správu státní je výhodnějším vydávati neumořitelné zápůjčky.
2. Rakouské státní prémiové zápůjčky jsou částí státního dluhu a patří k nim: 1. 4% statní loterní půjčka z r. 1854 uzavřená na 50 milionů zlatých konv. m. Všechny statní dlužní úpisy (po 250 zl. konv. m.) úrokují se ročně 4% (vždy 1. dubna); dne 2. ledna a 1. července každého roku táhnou se serie a 1. dubna a 1. října čísla. Dubnové výhry vyplácejí se dne 30. června a říjnové dne 31. prosince téhož roku po srážce 20% daně z výhry a kuponů.
2. 5% státní loterní zápůjčka z r. 1860 uzavřená na 200 milionů zlatých r. č. Tyto dlužní úpisy znějí na 1000 zl., 500 zl., 100 zl. a úrokují se pololetně (1. května a 1. listopadu) 5%. Z dlužních úpisů po 100 zl. obdrží 5 kusů dohromady stejné číslo výherní a různí se od sebe jen 5 podčísly, jež se nalézají pod čísly výherními. Dne 1. února a 1. srpna každého roku táhnou se serie a 3 měsíce později, každého května a listopadu čísla. Výplata výher po 3 měsících (tedy 1. srpna a 1. února). Poslední tah dne 1. května 1917.
3. Bezúročná státní prémiová zápůjčka z r. 1864 uzavřená na 40 milionů zlatých r. č. obsahuje prémiové listy po 100 zl. a 200000 prémiových listů s 2 oddělitelnými oddíly po 50 zl. r. č. Serie a čísla táhnou se při témž tahu přímo po sobě. Premie vyplácejí se 3 měsíce po tahu. Poslední tah dne 1. prosince 1919.
3. Z ostatních veřejných prémiových zápůjček sluší uvésti: Losy na úpravu Dunaje z r. 1870 jsou zápůjčky komise pro regulaci Dunaje v obnosu 24 milionů s 5% úrokem, jež vydány byly v obligacích po 100 zl.; zápůjčky na úpravu Dunaje z r. 1878 v obligacích po 1000 zl. a 100 zl.; v dubnu 1878 byla vydána tato 2. serie komisí pro úpravu Dunaje v úhrnném obnosu 6 1/2 milionu zl. s 5% zúročením; osvobozena jest od daní a poplatků a splatna v 42 letech. Za obě tyto zápůjčky ručí stát, korunní země Dolní Rakousy a město Vídeň. Prémiová zápůjčka města Vídně (vídeňské komunální losy) jest bezúročnou; emisní hodnota 30 milionů byla vydána v 300000 obligacích po 100 zl.; též v polovičních kusech po 50 zl. a sice 300000 sérií po 100 losech. Dále sluší se zmíniti o 3% prémiových zástavních listech rak. společnosti pro úvěr pozemkový 1. a 2. emise, o prémiové zápůjčce rak. úvěrního ústavu, společnosti pro paroplavbu na Dunaji z r. 1857, o bezúročných městských prémiových zápůjčkách (Innomostí, Krakov, Lublaň, Budín, Solnohrad, Stanislav, Terst). Zápůjčky šlechtických domů (Clary, Keglewich, Palfy, Salm-Reifferscheid, St. Génois, Waldstein, Windischgrätz). Zápůjčky jednotlivých společností a ústavů (rak. a uh. losy červeného kříže, nadace Rudolfova, uherské 4% prémiové dlužní úpisy, a j. v.).
4. Vydávání prémiových dlužních úpisů (zák. ze dne 28. března 1889 č. 32 ř. z.).
Starší loterní předpisy nevztahují se na prémiové dlužní úpisy; teprve cit. zák. byly prémiové dlužní úpisy různě obmezeny:
1. Státní povolení: Dlužní úpisy s premiemi, v nichž se všem věřitelům neb jen některým mimo zaplacení upsané sumy peněžité zajišťuje premie tak, že se vylosováním neb jiným způsobem na náhodě závislým určí dluhopisy, jimž se má premie dostati, jakož i výše prémií jim připadajících, lze vydávati jen na základě zvláštního zákona a jen k účelům státním. 2. Jinakým způsobem vydávati dluhopisy s premiemi jest tudíž zakázáno; dotyčné dluhopisy nejsou předmětem právního obchodu (§§ 311 a 878 o. o. z.) (§ 1 cit. z.).
3. Smlouvy (vyjmouc dědické), jichž předmětem jsou dluhopisy s premiemi neb listy interimní na takové cenné papíry, vydané mimo obvod platnosti tohoto zákona, jsou neplatný. Scizení soudní dražbou nejsou tím dotčena (§ 2 cit. z.).
4. Předpis § 2 neplatí
a) o prémiových dluhopisech, jež vydaly cizí státy aneb za něž ručí tyto státy, a jež byly dány do obchodu v obvodu platnosti tohoto zákona před 1. březnem 1889, pokud jen tyto papíry byly odkolkovány ve smyslu ustanovení § 5 cit. z.;
b) o uherských státních prémiových dluhopisech;
c) na jiné prémiové dluhopisy, jež byly vydány v zemích koruny uherské před 1. březnem 1889, nevztahují se předpisy § 2, pokud jen tyto cenné papíry byly ve smyslu ustanovení § 5 odkolkovány (§ 4). Dlužní úpisy v odst. a) a c) uvedené musily býti odkolkovány ve 30 dnech po prohlášení cit. zák. u příslušných úřadů. Promeškání 30 denní lhůty může finanční ministr prominouti, jsou-li zde okolnosti zvláštního ohledu hodné. Za odkolkování dluhopisů v § 3 označených vyměří se kolkový poplatek dle nominálního obnosu jednotlivých úpisů dlužních a dle 3. stupnice. Odkolkování uherských dlužních úpisů jest prosto poplatku.
5. Tresty:
a) Detence neb držení prémiových dlužních úpisů, jež jsou vyloučeny z právního obchodu, jakož i uzavírání smluv o dlužních úpisech, jež dle §§ 2 až 4 nemohou býti předmětem platné smlouvy, jest těžkým důchodkovým přestupkem, jenž se trestá peněžitou pokutou rovnající se pátému dílu nominálního obnosu papírů, jež tvoří předmět zakázaného jednání, avšak obsahuje nejméně 50 zl.; provozuje-li se to po živnostensku jest trestem pokuta peněžitá rovnající se 2/5 nominálního obnosu papírů, jež jsou předmětem nedovoleného jednání, avšak obnáší nejméně 500 zl. Papíry vyloučené z právního obchodu mimo to propadají.
b) Kdo tiskem neb jinak veřejně oznamuje, doporoučí neb k vyšetření hodnoty kursovní zaznamenává zapovězené losy, loterie, dále dlužní úpisy prémiové, jež nesmí býti dle tohoto zákona odkolkovány, dopouští se těžkého důchodkového přestupku a tresce se na penězích do 300 zl. (viz též čl. Přestupky důchodkové a Loterie).
6. Prováděcím nařízením min. fin. ze dne 28. března 1889 č. 33 ř. z. byla vydána celá řada předpisů o jednotlivých modalitách odkolkování. Pravidlem jest, že známky kolkové se upevní na přední straně dlužních úpisů, pokud nejsou opatřeny zvláštními listy výherními. Jen není-li na přední straně dostatečného místa pro nalepení známek kolkových, lze je nalepiti na zadní stránku na vhodném místě. Výherní listy samy, t. j. listy, od nichž již byly odděleny umořené dlužní úpisy, podléhají témuž poplatku, jako původní celé dlužní úpisy. K ohlášeným cenným papírům připojen buď zároveň jich seznam, a sice obsahuje-li nejvýš 15 kusů, v jednom vyhotovení, jinak však ve dvojím vyhotovení. Předložené seznamy prozkoumá přijímající úředník, zda jsou správné, srovná je za přítomnosti stran s přiloženými cennými papíry a při ohlášeních obsahujících ne více než 15 kusů, opraví je, třeba-li toho. Při větších ohlášeních buďtež však nesprávné seznamy vráceny stranám k opravě.
Nařízením ministerstva práv a financí ve shodě s nejvyšší účtárnou ze dne 13. dubna 1889 č. 44 ř. z. bylo nařízeno, že vzhledem ku platným předpisům o tom, jak nakládati jest se soudními deposity a jak spravovati majetek opatrovanců, nestane se odkolkování z povinnosti úřední, nýbrž strany, pro které jsou prémiové dlužní úpisy odkolkování podrobené, uloženy v soudním uschování, pokud se týče jich zástupci zákonem neb úřadem zřízení, jsou povinni postarati se, by úpisy byly odkolkovány. Jestliže strana raději sama neobstará odkolkování a nevymůže-li si k tomu konci, by jí příslušné cenné papíry byly vydány proti opětnému uložení, obstará odkolkování úřad depositní, když strana podala předepsanou opověď a připojila kolku prostý seznam. Úřad depositní zkoumá však dříve podané seznamy a po případě opraví, čeho třeba. Odkolkování děje se v úředních místnostech úřadu depositního odkolkovací komisí za přítomnosti úředníků depositních, jimž jsou svěřeny práce pokladniční.
Depositní úřad jest povinen straně, jestliže za to písemně neb ústně žádala, nejdéle v jednom měsíci po vypršení lhůty k odkolkování vyměřené, odkolkování bez poplatku potvrditi na seznamu při opovědí cenných papírů vráceném.
7. Nařízením min. fin. ze dne 29. dubna 1889 č. 60 ř. z. bylo nařízeno, že za prominutí promeškané lhůty k odkolkování dlužních úpisů prémiových žádati nutno zvláštní žádostí, která podána buď u berního úřadu neb u finančního úřadu okresního (úřadu pro vyměřování poplatků); žádosť, zejména překážka, proč nebylo odkolkování v čas provedeno, buď odůvodněna a překážka, která musí býti omluvitelná, buď osvědčena (viz čl. Loterie, Promesy, Obchody splátkové).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Úpisy dlužní prémiové. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 264-267.