Úřady smírčí obecní.


I. Příslušnosť.
Úřad tento sestávající z důvěrníků obce rozhoduje rozepře mající za předmět pohledávky peněžité obnos 300 zl. nepřevyšující, po případě věci movité, o nichž strany sporné prohlásily, že jsou ochotny místo nich přijati neb zaplatiti peněžitý obnos do výše svrchu uvedené. Politickému správci zemskému vyhraženy jsou předpisy ohledně jich kompetence. Podobně vydává zemský politický správce předpisy o způsobu volby důvěrníků a o řízení, jehož tito při své činnosti dbáti mají. Tyto úřady, Úřady stavební.
jsouce v pravém slova smyslu pouze smírčími, nemohou vynášeti rozsudky a vůbec nemá před nimi místa řízení kontradiktorické, ony mohou toliko spory sprostředkováním narovnání (smíru) urovnati a nikoliv o nich rozhodovati. K uzavření smíru jest třeba přítomnosti nejméně dvou důvěrníkův. Z právní povahy jich plyne, že nemohou užívati donucovacích prostředků při obesýlce stran.
II. Řízení.
Smírčí úřady vedou úřadní knihu, kamž se zanášejí jednotlivá uzavřená narovnání pod běžnými čísly. Tato kniha má se vésti zřetelně a důkladně. Záznamy v ní nesmí býti mazány, přepisovány a mezi řádky nesmí býti nic vpisováno. Aby se předešlo její zneužití, musí býti řádně uschována. Z těchto zákonných ustanovení plyne, že kniha tato zastupuje úřadní protokol a má tudíž povahu veřejné listiny. Plné moci stran uschovají se při úřadě buď v prvopisu nebo v ověřeném opisu. Záznam v úřední knize o soudním narovnání musí podepsati jak strana narovnání uzavřevší, tak i obecní důvěrníci, před nimiž smír byl uzavřen. Je li pro nedostatek svéprávnosti jedné strany soudního schválení smíru zapotřebí, poznamená se v knize, že toto schválení bylo před úřadem prokázáno a pozdější jeho vymožení vyhraženo. Smírčí úřad musí z úřední povinnosti toho dbáti, jsou-li strany svéprávny a schopny právních činů.
III. Poměr ku řádným soudům.
Nedojde-li ke smíru před smírčím úřadem, nelze prohlášení strany před tímto úřadem učiněných užiti v pozdějším sporu před řádným soudem projednávaným. Nelze tudíž z prohlášení takového v pozdějším sporu odvozovati mimosoudní doznání. Narovnání před úřadem smírčím uzavřená mají platnost soudních smírů jen tehdy, bylo-li šetřeno všech zákonných náležitostí. O uzavřeném smíru vydá se k ústní neb písemní žádosti zúčastněných stran úřední listina. Tato listina obsahuje doslovný opis záznamu do úřední knihy učiněného s dodatkem čísla a svazku této knihy; podepsána býti musí obecním starostou a jedním členem smírčího úřadu, opatřena pak obecní pečetí.
IV. Poplatky.
Jedná-li se při smíru o obnos 50 zl. nepřesahující, užije se při zápisu do úřední knihy kolku dle stupnice č. 2. Úřední listina musí býti opatřena stejným kolkem jako zápis do úřední knihy. Žádosť o vydání úřední listiny, ať písemní, ať protokolární, jest kolku prosta. Zápisy narovnání o obnosech 50 zl. přesahujících vyžadují stejného poplatku jako narovnání soudní a podobně podléhají úřadní listiny témuž poplatku kolkovému.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Úřady smírčí obecní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 317-318.