— Č. 8778 —
1029
Č. 8778.
Obecní volby: Prohlášení stran o sdružení k volbě podle § 64 vol. řádu do obcí nelze měniti, jakmile komise ve smyslu odst. 2 § 64 vol. řádu určí počet členů obecní rady a komisí, připadající každé ze sdružených volebních skupin.
(Nález ze dne 29. září 1930 č. 20416/29.)
Prejudikatura: Boh. A 4848/25, 8022/29.
Věc: Dr. Evžen E. v O. proti zemské správě politické v Brně o volbu obecní finanční komise v O.
Výrok: Stížnost se zamítá jako bezdůvodná.
Důvody: V ustavující schůzi měst. zastupitelstva v O., konané dne 30. ledna 1928, byla provedena volba starosty, náměstků, členů městské rady a obecních komisí. Pro volbu 12 členů fin. komise sdružili se členové čsl. strany soc.-demokratické, čsl. strany nár.-socialistické, strany komunistické, nár. strany práce a něm. strany soc.-demokratické, celkem 23 členů měst. zastupitelstva, a reklamovali pro sebe 5 míst ve fin. komisi. Předseda otázal se členů všech těchto sdružených vol. skupin, zda souhlasí s prohlášením o tomto sdružení, nebo zda proti němu mají nějaké námitky. Když se nikdo nehlásil k slovu, navrženo za stranu lidovou a za sdružené strany: nár.-demokratickou, republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu a stranu slovanských socialistů po 2 členech, za sdružené strany deutsche Wahlgemeinschaft a židovskou navrženi 3 členové, za stranu živnostenskou pak 1 člen. Předseda vyzval pak vol. komisi, aby se sestoupila a rozhodla o počtu mandátů, náležejících každé vol. skupině, případně skupinám sdruženým. Když výsledek rozdělení mandátů volební komisí byl předsedou prohlášen, prohlásili mluvčí sdružených stran socialistických, že odvolávají svá dřívější prohlášení a sdružují se takto: čsl. strana soc.-demokratická se sdružuje se stranou práce, takže tato skupina má 14 členů, strana čsl. nár. socialistů se stranou komunistickou a stranou něm. soc. demokratů ve vol. skupinu o 9 členech, a žádali, aby vol. komise znovu přidělila mandáty. Předseda se otázal, zda všichni súčastnění členové jednotlivých sdružení souhlasí s těmito prohlášeními. Ježto nikdo ze zúčastněných členů nepodal proti těmto prohlášením námitek, vyzval předseda vol. komisi, aby se sešla a rozhodla o požadavku nově sdružených stran. Vol. komise se usnesla, že k novému sdružení stran nemůže již přihlížeti, poněvadž již použila pro své rozhodnutí o přídělu mandátů původního sdružovacího prohlášení a mandáty sdruženým stranám přiřkla. Na to provedena volba ob. fin. komise na základě rozdělení mandátů vol. komisí stanoveného.
Zsp v Brně nař. výnosem námitky st-le a soudruhů proti volbě ob. fin. komise zamítla a to v podstatě z těchto důvodů: Podle zápisu sepsaného o schůzi měst. zastupitelstva z 30. ledna 1928, jehož správnost byla stvrzena též podpisy členů měst. zastupitelstva, otázal se předseda, když bylo ohlášeno sdružení stran socialistických a strany práce k volbě fin. komise, všech členů takto sdružených vol. skupin, zda souhlasí s prohlášením sdružení, či zda proti němu mají nějaké námitky, ale nikdo se ke slovu nepřihlásil. Jest sice správné, že sdružení stran ohlášené ve smyslu §§ 62 a 64 vol. ř. může býti odvoláno nebo jiným nahraženo do té doby, nežli ho bylo při volbě skutečně použito. Jestliže však, jako v tomto případě, vol. komise již provedla rozdělení mandátů mezi jednotlivé skupiny podle ustanovení § 64 odst. 2 vol. ř., kterýžto úkon volební je tímto zákonným ustanovením výslovně předepsán, a jestliže vol. komise při rozvrhu mandátů přihlížela již k prohlášenému sdružení všech stran socialistických a nár. strany práce, dlužno se právem domnívati, že sdružení tohoto bylo již použito a nemohlo proto býti již po tomto rozdělení mandátů ani odvoláno, ani jiným nahraženo. Opačný názor odvolatelů nemá opory v zákoně.
Stížnost namítá, že stanovisko žal. úřadu, jež zaujal v otázce přípustnosti změny prohlášení stran o sdružení k volbě, odporuje zákonu, dovozujíc, že prohlášení stran o sdružení k volbě může býti odvoláno nebo jiným nahraženo i potom, když vol. komise stanovila již podle § 64 vol. ř. počet mandátů, připadajících na jednotlivé vol. skupiny, ale k volbě a hlasování se dosud nepřistoupilo. Námitku tu neuznal nss důvodnou.
Vol. řád do obcí v § 64, který jedná o volbě obecní rady a komisí v obcích, v nichž bylo voleno podle zásady poměrného zastoupení, stanoví v odst. 2—4, že vol. komise podle zásad poměrného zastoupení určí počet členů obecní rady a komisí připadající každé z vol. skupin, při čemž starosta a náměstkové se včítají stranám, k nimž náležejí. Užije při tom obdobně ustanovení §§ 45—48 vol. ř. s odchylkou, že i skupina, nemající ani tolik členů, kolik činí vol. číslo, může obdržeti zastoupení v obecní radě neb komisích. Volbu samu provedou členové příslušné vol. skupiny nadpoloviční většinou Jednotlivé skupiny mohou se pro volbu sdružiti.
V těchto předpisech není sice výslovně předepsán určitý termín, do kterého má se státi prohlášení stran, že se sdružují k volbě obecní rady nebo obecní komise, ale z povahy věci plyne, že prohlášení takové se musí státi tak včasně, aby provedení volby dle něho mohlo býti zařízeno. Jelikož pak prvním aktem volby samé je určení skupin, které na základě své početnosti, spočívající po případě na ohlášeném sdružení, mají nárok na mandáty a určení počtu mandátů na ně připadajících, jest termínem, od něhož nelze platně činiti, měniti neb odvolávati prohlášení o sdružení k volbě, moment, kdy vol. komise, přihlížející k prohláškám o sdružení, určila počet členů obecní rady neb komisí, připadající každé z vol. skupin, a kdy předseda vol. komise usnesení komise ve schůzi prohlásil. Tímto prohlášením o rozvržení mandátů na vol. skupiny je volba sama započata a k pozdějším pokusům o změnu ohlášených sdružení nelze již přihlížeti.
Citace:
č. 8778. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství, JUDr. V. Tomsa, 1930, svazek/ročník 12/2, s. 281-282.