Krvesmilstvo.


Vzájemné souložení příbuzných v linii vzestupující a sestupující tvoří skutkovou povahu zločinu v 131 tr. z. naznačeného, při čemž jest lhostejno, zda příbuzenství se odvozuje z manželského nebo nemanželského zrození (nál. kas. s. dv. ze dne 28. ledna 1887 sb. č. 1022). Zločin tento trestá se žalářem od 6 měsíců do 1 roku. Smilstvo (tedy nikoli pouze souložení) spáchané s plnorodými nebo polorodými sourozenci, se společníky manželství rodičů, dětí neb sourozenců tvoří pouze přestupek a trestá se vězením od 1 do 3 měsíců, které může býti po případě zostřeno; svůdce trestá se těžkým vězením stejného trvání (§ 501 tr. z.). Lhostejno jest, zda manželství, které švagrovství zakládá, v čas spáchaného smilstva, smrtí jednoho ze společníků manželství již bylo zrušeno neb ne (nál. nejv. s. dv. ze dne 5. října 1858, tr. jud. č. 3, sb. »Glaser« č. 887). Po odbytí trestu jest z úřední povinnosti o to pečovati, aby další spolubydlení dotýčných osob se zamezilo.
Podobná ustanovení obsahuje i trestní vojenský zákon (§§ 410, 774) a trestní zákon pro Bosnu a Hercegovinu (§§ 206, 455).
Dle § 192 osnovy nového tr. zák. trestá se vzájemné souložení příbuzných vzestupující a sestupující linie (krvesmilstvo) ve vzestupující linii jako zločin káznicí od 1 do 5 roků nebo vězením od 6 měsíců do 5 roků, v sestupující linii jako přečin vězením od 1 dne do 2 roků. Souložení mezi sešvagřenými v linii vzestupující a sestupující podobně jako mezi sourozenci ať plnorodými nebo polorodými trestá se tvoříc přečin vězením v trvání od 1 dne až do 2 roků.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Krvesmilstvo. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 179-180.