Obchod papírem.


I. Čásť všeobecná.
S vynálezem umění knihtiskařského vyšinula se fabrikace papíru a obchod papírem na stupeň netušený; nepřehledná řada odvětví průmyslu nemůže obejíti se při výrobě bez papíru a z té příčiny nabyl obchod papírem též rozšíření a rozsahu, který nemohl a nesměl být zaražen nejstaršími živnostenskými předpisy a zvyklostmi v zájmu pokračující kultury. Nazývá-li se naše století »papírovým«, neskrývá se v tom pohana poměrů, nýbrž naopak dlužno k tomu připojiti, že papír stal se nezbytnou pomůckou ve mnohých směrech pro všeobecné vzdělání lidu. Obchod papírem nemohl se však omeziti výlučně jen na obchod různými druhy papíru, nýbrž v rozsah svůj pojal ještě značný počet jiných druhů zboží, které sice nelze označiti jakožto druh papíru v nejužším slova smyslu, ale které vzhledem ku všeobecné potřebě pro obchod tento nezbytnými se staly. S druhé strany zjednala si v kruzích živnostenských průchodu snaha, aby obchod papírem a zbožím papírovým nebyl propůjčen výhradně živnostníkům hledajícím výdělek svůj jen v obchodu výrobky papírovými, nýbrž místní poměry — zvláště na venkově — nezbytně toho vyžadovaly, aby i jiným odvětvím průmyslu dovoleno bylo provozování obchodu zbožím papírovým a to na základě zvyklostí, které v doby dřívější sáhají. Knihaři, obchodníci zbožím ozdobnickým, majitelé obchodů zbožím smíšeným, kramáři, knihkupci a jiní živnostníci jsou oprávněni obchod svůj rozšířiti na jeden neb více druhů zboží papírového.
II. Ve příčině objemu obchodu papírem vznikla řada sporných otázek, z nichž nejdůležitějšími jsou tyto:
1. Jsou-li obchodníci papírem oprávněni provozovati obchod knihami školními a modlitebními? Obchod, a živnost, komora chebská přisvědčila k této otázce a prohlásila, že žádati za koncesi pro tyto druhy ve smyslu § 15. živn. ř. teprve tehdy nutno jest, nabyl-li by obchod těmito druhy většího objemu, kdežto pro obyčejný obchod v malém takovéto koncese se nevyhledává. Naproti tomu vyslovila obchodní a živnost. komora pražská náhled, že prodej obrazů svátých atd. vázán jest zvláštním povolením (licencí) a že tudíž obchodníkům papírem jako takovým nepřísluší.
2. Přijímání objednávek na tiskopisy spadající pod § 9 al. 2 zákona tiskového, nemůže se ovšem obchodníkům papírem zabrániti, pokud provésti je dají firmami k tomu oprávněnými. Naproti tomu jest výroba tiskopisů jakéhokoliv druhu obchodníkům papírem jen tehdy dovolena, vymohli-li sobě koncese ku lisu předepsané v § 15 č. 1 živnost. ř. (obch. a živnost. komora vídeňská). V podobném smyslu vyslovila se obchod. a živn. komor. Pražská, že totiž nemůže se nic namítati proti převzetí objednávek navštívenek, oznámení zasnoubení a podobných jiných předmětů, kterých nelze v zásobě míti, ovšem s tou výhradou, že výroba označených druhů provede se v ústavech litografických k tomu oprávněných.
3. Obchodníci papírem, potřebami psacími a kreslicími jsou oprávněni na skladě míti a prodávati nerosty s tou výhradou ovšem, že neprodávají jich dle míry nebo dle váhy, nýbrž v malých kusech vědeckým pojmenováním označených, které sloužiti mají pouze jako učebné pomůcky. 4. Gremium vídeňského kupectva vyjádřilo se, že obchodníci papírem, potřebami psacími a kreslícími bez odporu oprávněni jsou kupčiti modely, stereometrickými a krystalovými tvary z papíru, dřeva, sádry atd. Odnětím tohoto práva obchodům papírnickým omezen byl by zajisté snadný a pohodlný přístup k těmto učebným prostředkům a důsledkem toho bylo by i rozšiřování prospěšných vědomostí omezováno, uváží-li se, že za dnešní doby jen nepatrný počet lidí mimo jmenované živnostníky podobným obchodem se zabývá.
5. Dle dvorského rozhodnutí ze dne 23. srpna 1792 bylo propůjčeno právo obchodníkům zbožím norimberským, v jichž skupinu tehdy počítali se obchodníci papírem, psacími a kreslicími potřebami, aby provozovali obchod přístroji optickými, matematickými, hudebními a pod. jakož i předměty patrně jen účelům vyučovacím sloužícími, kteréžto právo obchodníci papírem dnes sobě osvojují.
6. Obchodník papírem a psacími potřebami jest jen potud oprávněn ku výrobě papírových sáčků, pokud je vyrábí ne pravidelně a jen v nepatrném objemu pouze ručně, bez strojového zařízení a bez vlastního k tomu určeného personálu. Provozuje-li se však výroba v takovém rozsahu, že při tom osoby zvláště k tomu ustanovené jsou trvale zaměstnány a užívá-li se též strojů, je to případ samostatného živnostenského provozování, ku kterému obchodník papírem a psacími potřebami jako takový oprávněn není. Co se tkne prodeje papírových sáčků řečenými obchodníky, jsou tito zajisté k tomu oprávněni, poněvadž jedná se tu o zboží papírové, jež bez odporu za předmět obchodu jich považovati dlužno (obch. a živnost. komora vídeňská).
7. Obchodníci papírem smějí prodávati též t. zv. ozdobnické zboží knihařské jako: sešity psací a kreslicí, bloky kreslicí, mapy, lepenkové krabice, zápisníky a pod. (obch. a živnost. komora brněnská).
8. Smějí dále bez odporu prodávati obálky, školní sešity a jiné psací, kreslicí a malířské potřeby, pokud prodej těchto jednotlivých předmětů nemá potřeby zvláštní koncese resp. licence; jsou oprávněni konečně též školní kabely a k tomu potřebné řemeny prodávati, mají-li zároveň sklad potřeb psacích a kreslicích jakož i knih školních. Posléze mají i právo prodávati hrací karty, ježto tyto pokládati jest rovněž za zboží papírové (obchod, a živnost. kom. pražská).
Viz Freyovu a Marešovu »Sbírku dobrozdání a rozhodnutí o objemu práv živnostenských,« Vídeň 1894, str. 940 — 944.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 622-623.