Krádež ve společnosti spáchaná

jest ona, která ve společnosti jednoho nebo více společníků se vykoná (§ 174 II. lit. b) tr. z.). Společníkem krádeže jest pouze ten, kdo srozuměv se s druhým ve společném zájmu krádež podnikne; toto srozumění může se státi předcházejícím se smluvením neb jen dohodnutím při počátku činu učiněným (nál. kass. soud. ze dne 26. srpna 1852, Glaser I. č. 183). Krádež musí se provésti ve společnosti společníků krádeže, z čehož plyne, že společníci musí býti na místě samém v stejný čas přítomni; to však neznamená ku př., že by snad musili právě v oné místnosti býti pohromadě, ze které se cizí věci odnášejí. Stačí spíše poměr místní, dle kterého jeden společník druhému ku provedení krádeže ihned jest pohotově (nál. kas. soud. ze dne 7. listopadu 1876 č. sb. 129). Spolupůsobení společníků při provedení krádeže nemusí býti stejnorodé, stačí, pomahá-li pachateli jeden nebo více společníků (nál. kas. soudu ze dne 27. června 1885 č. sb. 802 a ze dne 6. července 1885 č. sb. 803).
Okolnosť, že krádež provedena byla ve společnosti, jest okolností kvalifikační, která působí, že takto spáchaná krádež, převýšuje-li obnos 5 zl., jest zločinem.
Dle voj. tr. z. (§ 461 lit. c) a 462 lit. c) a dle zák. trest. pro Bosnu a Hercegovinu (§ 253 lit. c) a 254 lit. c) jest krádež takováto bez ohledu na ukradený obnos zločinem, spáchá-li ji více společníků vniknutím do budovy nebo do místnosti k budově patřící, vloupáním nebo jakýmkoli otevřením zavřených dveří budovy nebo místnosti nějaké patřící ku budově; hledě k obnosu 5 zl. jest zločinem, spáchá-li se ve společnosti jednoho nebo více společníků beze zmíněných okolností.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Krádež ve společnosti spáchaná. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 178-178.