Kabotáž

znamená v širším slova smyslu plavbu pobřežní a pobřežní obchod. Dříve byla dovolena toliko lodím domácím. V novější době stala se však kabotáž volnou hlavně smlouvami mnohých států; pařížská konference prohlásila, že za války nepřipouští se obmezení kabotáže státy neutrálními. Rakouská plavba námořská dělí se na plavbu pobřežní — kabotáž — a na plavbu po širém moři. Plavba pobřežní (kabotáž) dělí se zase na malou a na velkou kabotáž. Malá kabotáž opravňovala dříve toliko ku plavbě uvnitř určitého námořského okresu; později připuštěny byly výjimky (dv. d. ze dne 15. prosince 1815 a 6. června 1821, řád kabotážní z roku 1825 a min. výn. ze dne 30. července 1850 č. 347 ř. z.). Malá kabotáž jest nyní rozšířena na celé adriatické moře (výn. ústř. úřadu ze dne 7. února 1854, č. 8 z. z. pro Dalmacii; nař. min. nám. ze dne. 29. července 1863, č. 69 ř. z.; nař. min. obch. ze dne 31. ledna 1854 č. 2013). Plavci, kteří provozují malou kabotáž a chtějí provozovati kabotáž takto rozšířenou, jakož i ti, kdož budoucně lodivody této rozšířené kabotáže státi se chtějí, musí míti k tomu svolení úřadu přístavního a námořského úřadu zdravotního, za kterýmž účelem musí vykázati:
a) dokonaný rok dvacátý,
b) bezúhonný život,
c) tříletou skutečnou službu nálodní buď jako námořníci, kadeti neb lodníci na lodích rakouských a
d) zkoušku s dobrým prospěchem odbytou.
Každý plavec, který by, nejsa k tomu oprávněn, provozoval malou kabotáž ve zmíněném rozšířeném obvodu, dopouští se přestupku kabotážního řádu. Právo ku provozování plavby pod rakouskou vlajkou udílí se pro malou kabotáž licencemi, pro velkou kabotáž námořními pasy a pro dalekou plavbu patenty. Trestní zákon obsahuje ohledně práva ku kabotáži ustanovení, že právo toto může býti odňato příslušným úřadem tomu, kdo odsouzen byl pro zločin, nebo po případě také pouze pro přečin nebo přestupek; ztrátu tohoto práva vyslovuje ústřední námořní úřad (§§ 30 a 268 tr. z. a § 54 voj. tr. z.). Práva provozovati rozšířenou kabotáž pozbývá se odsouzením pro zločin (čl. II b. min. nař. ze dne 29. července 1863 č. 69 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Kabotáž. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 16-16.