Listy knihovní vložky.


A) List podstaty statkové (list A) má obsahovati všechny části, z nichž se těleso knihovní skládá, jakož i práva reální s vlastnictvím tohoto nebo části jeho spojená. Je-li právo vlastnické ku knihovnímu tělesu děleno, je-li stíženo svazkem fideikomisním neb lenním, jest poměr tento v nápisu vyznačiti. Má-li těleso knihovní zvláštní název (na př. »Spálený mlýn«, »na vrškách«, »u vrbiček« atd.), nebo je-li s ním spojena živnost radikovaná (na př. lékárna, mlýn, kovárna atd.), budiž to rovněž v nápise listu A vyznačeno.
List podstaty statkové sestává
1. z oddělení, kteréž obsahuje veškeré části tělesa knihovního udané dle čísel parcelních a dle druhu jich kultury tak, jak uvedeny jsou v katastru berním a mapě knihovní, a
2. z oddělení, v němž uvedena jsou reální práva s knihovním tělesem spojená, jakož i změny připisováním aneb odpisováním jednotlivých částí v oddělení prvém nastalé. V tomto oddělení možno též vyznačiti práva, která vztahují se ku statku veřejnému na př. právo rybolovu ve veřejných řekách (roz. nejv. s. ze dne 4. července 1888 č. 8028).
B) List vlastnictví (list B).
Na list vlastnický zanášejí se:
1. práva vlastnická, poměry, zda je to výhradné vlastnictví či spoluvlastnictví, výše ideálního podílu, jméno vlastníkovo, po případě změna jmén sňatkem nastalá, úřední povolení k němu, povýšení do stavu šlechtického, ztráta šlechtictví, adopce atd.; Listy knihovní vložky
2. omezení, jimž vlastník pro svou osobu jest podroben ve příčině volného nakládání se svým jměním, tedy nezletilost, prodloužení otcovské nebo poručenské moci, zřízení opatrovníka, vyhlášení konkursu;
3. obmezení týkající se vlastníka ve příčině nakládání s knihovním tělesem nebo částí jeho, která se také v listě závad zapisují, tedy omezení vyplývající z vlastnictví děleného, ze substituce fideikomissární, z výminek, z časového obmezení, právo prodeje a právo zpětné koupě (Randa, Vlastnictví, str. 235), v Dalmacii práva kolonů a kontadinů a dle nař. min. spravedl. ze dne 12. listopadu 1885 č. 19922 věšt. 75 služebnost požívání (§ 9 zák. ze dne 5. prosince 1874 č. 92 česk. zák. ze dne 2. června 1874 č. 97 ř. z. pro Moravu, zák. ze dne 2. června 1874 č. 98 ř. z. pro Slezsko). List vlastnický odpovídejž zákonnitému formuláři. V těch případech, ve kterých zapsána jsou obě oddělení listu podstaty statkové na téže stránce jednoho listu, může list vlastnický druhou stránku tohoto listu tvořiti (§ 37 nař. min. sprav. ze dne 8. února 1875 č. 13 čes. z. z.).
List vlastnický vložky železniční obsahujž: firmu a sídlo podnikatelstva a práva jemu k veškerému knihovnímu celku příslušející, pak obmezení těchto práv, k němuž čítati jest zvláště právo výkupu nebo nápadu státu náležející (§ 8 zák. ze dne 19. května 1874, 70 ř. z.) Předmětem zápisu na list vlastnický železniční vložky jsou tudíž práva založená listinami výsadními a koncessními vůbec, nikoli však vlastnictví tělesa železničního, jež tvoří knihovní celek vložky (rozh. nejv. soudu ze dne 15. června a 13. července 1875 č. 6407 a 7026 sb. »Gl. U.« č. 5759, 5789).
C) List závad (list C).
Na listu závad jsou uvedena a vyznačena práva věcná váznoucí na usedlosti, jakož i práva na těchto právech nabytá (t. zv. superkondikce), dále právo koupě zpátečné, předkupu a právo nájemní (t. zv. knihovní práva) a taková obmezení a nakládání s tím kterým tělesem knihovním aneb částí jeho, jemuž každý vlastník statku jest podroben (na př. svazek fideikomisní, lenní, substituce fideikomisární, obmezení časem, výminkou). V listu závad buďtež také vyznačeny veškeré poznámky, jež mají na reální úvěr vliv.
Dle zemského zákona pro Dalmacii ze dne 10. února 1881 č. 15 z. z. mají se zapsati v list závad také všechna práva, která mohou přislušeti kolonům nebo kontadinům v jednotlivých krajích dalmatských, vyplývajíce z kontadinského poměru a to na základě zvláštního zemského zřízení nebo zvláštních smluv (§ 10 uv. zem. zák.).
Pro usnadnění evidence odporučuje se, aby jisté zápisy, které se předsevezmou na jednom listě, vyznačovaly se též na listě druhém. List závad má obsahovati nejméně dvě strany. Zjistí-li se při místním vyšetřování pozemková služebnost, jež vázne na knihovním tělesu, které posud v knize pozemkové zapsáno není, budiž v tom případě vložen před list závad jeden list, který se rubrikami listu závad opatří (s nápisem: »Staré závady«) a na němž služebnost se zapíše (viz zák. zem. pro Čechy ze dne 5. prosince 1874 č. 92 z. z.). Objeví-li se však, že v knize pozemkové jest zapsáno těleso knihovní, ve příčině jehož zjistí se znovu při místním vyšetřování pozemková služebnost, nechť pojme se pak služebnost tato v obyčejný list závad.
Při knihách železničních záleží list závad ze dvou oddělení: v první oddělení zapisují se závady celek knihovní tížící, ve druhé oddělení závady Listy průvodní.
na jednotlivých pozemcích železničních váznoucí a pak také práva, jež příslušejí osobám třetím z poměru děleného vlastnictví nebo spoluvlastnictví (§ 8 zák. ze dne 19. května 1874 č. 70 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Listy knihovní vložky. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 273-275.