Kuplířství.


I. Pojem.
Kuplířství je úmyslná podpora smilstva jiných lidí. Smilstvem pak sluší rozuměti netoliko nemanželské souložení, nýbrž i jiný způsob smilných skutků. Kuplířství jest tu i tehdy, bylo-li předsevzato jednání, kterým smilstvo jiných osob má býti podporováno, třebas skutek smilstva sám ještě proveden nebyl. Obyčejně děje se kuplířství ze ziskuchtivosti; tato však není dle našeho zákona podmínkou trestnosti.
II. Kuplířství trestá se všeobecně jako přestupek, pouze některé zvláště těžké případy jsou označeny jako zločin a to:
1. Byla-li kuplířstvím vědomě svedena osoba pohlavně dosud bezúhonná;
2. dopustí-li se ho rodiče, poručníci, vychovatelé, učitelé vůči svým dětem, poručencům aneb osobám, které jim ku výchově neb vyučování Kuplířství.
byly svěřeny, při čemž na tom nezáleží, jsou-li osoby svěřené mravně bezúhonny čili nic. V obou případech trestá se zločin tento těžkým žalářem od 1 až do 5 roků (§ 133 tr. z.).
III. Přestupku kuplířství se dopouští:
1. Kdo nevěstku za účelem provozování její smilné živnosti vědomě přechovává nebo vůbec jí přístřeší k tomu poskytuje. Dle dosavadního stavu zákonodárství jest lhostejno, zda nevěstky za jistých podmínek policií jsou trpěny neb ne.
2. Kdo vědomě provozuje obchod přivážením neb přiváděním nevěstek.
3. Kdo se propůjčí za prostředníka při podobných nedovolených jednáních (§ 512 tr. z.).
Uvedené tři případy trestají se tuhým vězením ode 3 do 6 měsíců, kterýžto trest se zostří, byla-li tato nedovolená živnost po delší dobu provozována (§ 513 tr. z.). Byla-li však pro kuplířství odsouzená osoba již pro tento čin trestaná, má býti po přestálém trestu z dosavadního bydliště, a je-li cizincem, ze všech zemí na říšské radě zastoupených vypovězena (§ 514 tr. zák.).
4. Kuplířství dopouští se dále ten, kdo výživu svou má ve smilstvu jiných po živnostensku provozovaném a tím smilnou živnost positivní činností podporuje. (Nál. kas. s. dv. ze dne 20. září 1890 č. sb. 1361.) Tento přestupek trestá se tuhým vězením od 8 dnů do 3 měsíců (§ 5 zák. ze dne 24. května 1885 č. 89 ř. z.).
5. Majitel hostince, který příležitosť ku smilstvu poskytuje. Po prvé se potrestá peněžitou pokutou od 25 do 200 zl., při dalším pokračování odebéře se mu koncesse hostinská a prohlásí se za neschopného k opětnému její dosažení. Dopustí-li se však lidé služební bez vědomí svých pánů tohoto přestupku, potrestají se vězením od 8 dnů do 3 měsíců (§ 515 tr. z.). S ustanoveními obecného trestního zákona shodují se též ustanovení vojenského trestního zákona (§§ 411 IV., 412, 786—789) a ohledně zločinu kuplířství i trestní zákon pro Bosnu a Hercegovinu (§§ 207 IX., 208).
IV. Osnova nového trestního zákona odstraňuje nesrovnalost v dosavadním zákonodárství trvající, která se jeví v tom, že ačkoli provozování smilné živnosti ve skutečnosti policejními úřady se trpí, přece osoby, které nevěstkám za plat přístřeší a útulek poskytují aneb jim vůbec při této živnosti nápomocny jsou, trestně se stíhají.
Dle § 199 č. 1. osnovy dopouští se přečinu kuplířství pouze ten, kdo smilné živnosti podporu skytá a při tom nedbá policejních opatření vydaných ohledně veřejných nevěstek. Tento přečin trestá se vězením do 6 měsíců.
1. Jako přečin kuplířství však vězením od 1 měsíce do 2 roků trestá se:
a) když ženská osoba dosud mravně zachovalá (která se dosud neoddala smilné živnosti) byla pro takovou živnost získána, nebo
b) byla-li pohlavně bezúhonná osoba ženská lstivými prostředky k souložení svedena.
2. Jako zločin trestá se kuplířství od 1 do 5 roků nebo vězením od 3 měsíců do 5 roků v následujících případech:
a) Přimějí-li rodiče, poručníci, vychovatelé, učitelé, duchovní osoby, úředníci, lékaři a pod. své děti, poručence neb vůbec osoby jich péči neb výchově svěřené k tomu, aby se jiným osobám za účelem ukojení jich pohlavních žádostí poddaly;
b) Stejného zločinu dopustí se ten, kdo jistou osobu do ciziny odveze za tím účelem, aby se tam oddala smilné živnosti. Přestupku proti veřejné mravopočestnosti dopouští se ten, kdo vyjma uvedené případy živí se jakýmkoliv způsobem ze smilstva po živnostensku provozovaného a trestá se vazbou od 6 hodin až do 2 měsíců (§ 459 osnovy).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Kuplířství. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 183-185.