Lista civilní.


Tento název rakouskému právu ústavnímu cizí pochází z anglického zákonodárství ústavního. Značiť tu část státních výloh, která určena jest ku hrazení výdajů vladařových, zvláště pokud tyto spojeny jsou s jeho funkcí, jakožto repraesentanta nejvyšší moci vladařské. Původně znamenala v Anglii lista civilní seznam výdajů, které byly nutny pro správu civilní; část správy této tvořilo vydržování dvora. Název »civilní lista« byl podržen, i když nastalo odloučení správy od vydržování dvora. V absolutním státě, kde vladař dle svého dobrého zdání používá státních příjmů ku svým účelům, není zvláštní civilní lista ani potřebnou ani vůbec možnou. Tento pojem dochází tudíž teprve zavedením ústavy konstituční zvláštního významu. Tak tomu bylo také v Rakousku. Zde pojem listy civilní vztahuje Listiny.
se na »náklady na nejvyšší dvůr státní«; k tomu přistupuje ještě náklad na nejvyšší kabinetní kancelář. Položky vřadí se každoročně v rozpočet a jsou podrobeny schválení ústavnímu obou sněmoven říšské rady. Zvláštnost však spočívá v tom, že stanovení výdajů pro nejvyšší dvůr státní děje se zvláštním zákonem a to obyčejně na období desítileté; posledně stanoven byl obnos ten zákonem ze dne 20. prosince 1889 č. 199 ř. z. na 4 650 000 zl. Tím však přece nestalo se každoroční povolování dotyčné položky v rozpočtu zbytečným, a má zákonné stanovení tohoto obnosu pouze ten význam, že, když položka ta v rozpočtu se povolí, musí se v něm obnosem 4 650 000 zl. uvésti. Suma povolená pro nejvyšší dvůr slouží zeměpánovi k uhrazení výloh spojených s vydržováním dvora, jakož i s vyplácením apanáží jednotlivým členům císařského rodu, jež císař dle svého uznání určí. Účty o upotřebení této paušální sumy rozpočtové na vladaři se nežádají. Protivou k této listě civilní jest t. zv. soukromá šatule císařova, zahrnující příjmy, které císaři plynou z vlastního soukromého jmění.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Lista civilní. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 252-253.