Novostavby. (Osvobození od daní.)


I. Vystaví-li se budova na pozemku, na němž dosud stavěno nebylo, požívá tato po určitou dobu osvobození od domovní daně z nájemného a domovní daně třídní a podléhá toliko t. zv. 5% dani. Ustanovení o tom platící jsou obsažena v zákoně ze dne 25. března 1880 č. 39 ř. z., k němuž vydáno bylo nařízení ze dne 1. prosince 1880 č. 140 ř. z. Osvobození toto trvá, bylo-li v čas o ně žádáno, 12 roků, počínaje od doby, kdy užívání budovy úředně povoleno bylo nebo skutečně nastalo. Za dobu úředně povoleného užívání platí den v povolení k obývání neb užívání udaný, není-li den tento určitě udán, tedy začátek zákonné nebo v místě obvyklé doby, v níž se obydlení neb užívání dovoluje a není-li ani takovýto den v povolení k obývání neb užívání udán, den, kterého toto povolení bylo vydáno. Pronajímá-li se novostavba, počíná se ona doba tím dnem, kterým počíná platnost smlouvy nájemní. II. Žádosti za osvobození od daní jest podati bernímu úřadu I. stolice do 45 dnů po provedené stavbě budovy a vždy před tím, než se počne objektu užívati a sice pro každý objekt zvláště. Prodloužení této doby jest nepřípustno. k žádosti této jest přiložiti:
a) vysvědčení úřadu, který dle stávajících předpisů k udělení stavebního konsensu příslušný jest, o tom, kdy stavba byla dokončena;
b) povolení k stavbě;
c) úředně potvrzený plán stavební;
d) povolení k obývání a užívání;
e) místní popis budovy.
K žádosti později došlé (lze-li ještě skutečnosti a poměry pro rozhodnutí potřebné zjistiti, povoluje se osvobození od daní teprve od příštího termínu platebního. Dvanáctiletá doba osvobození počítá se však od ukončení stavby. Proti rozhodnutím o osvobození daní lze sobě stěžovat dle ustanovení zákona ze dne 19. března 1876 č. 28 ř. z.
III. Osvobození vztahuje se toliko na daně státní; nezakládá tudíž nárok na osvobození od jiných dávek veřejných jako obecních a zemských přirážek, poplatků a j. Za základ k vyměření těchto přirážek a poplatků vezme se daň činžovní a třídní.
IV. Z budov, které v celku (nebo z části jako při přístavbách) požívají osvobození od daní, má se 5% z čistého výnosu platiti; tato 5% daň jest daní domovní nikoli důchodovou. Čistým výnosem jest pak onen obnos, který zbude, odpočítáme-li od celoročního výnosu činžovního procenta na udržování budovy zákonem ustanovená a při budovách úplně osvobozených mimo to ještě úroky z kapitálů pojištěných na poplatném předmětu, které v berním roce jsou splatný (§ 7 zákona ze dne 9. února 1882 č. 17 ř. z.). Odpočítání úroků nesmí se odepříti, z toho důvodů, že dotyčné pohledávky váznou zároveň nejen na budovách osvobozených, nýbrž i na jiných poplatných budovách (rozh. spr. s. dv. ze dne 7. února 1882 č. 251 sb. »Budwinski« č. 1291). Naproti tomu nemá se vzíti zřetel na úvěr knihovně zjištěný na budovách dočasně od daní osvobozených (nál. spr. s. dv. ze dne 28. března 1882 č. 638 sb. »Budwinski« 1350). Aby mohly býti úroky odečteny, mají majitelé domů během lhůty, která se vyhlásí, předložiti »výkazy břemen«. Nehledě k počítání čistého výtěžku jest 5% daň na roveň postavena dani z nájemného (viz čl. Daň domovní). Počínaje r. 1898 pozbude ustanovení § 7 zák. ze dne 9. února 1882 č. 17 ř. z., že pro výpočet ryzího výnosu domů zcela od daně činžovní osvobozených, jenž 5% dani jest podroben, odečteny býti mají od hrubého výnosu činže úroky, které prokazatelně v berním roce z kapitálů na budově zjištěných dospějí, platnosti (čl. III. zák. ze dne 28. října 1896 č. 220 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Novostavby (osvobození od daní). Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 560-561.