Č. 9561.


Spolkové právo. — školství: Spolek nepoliticky může býti rozpuštěn z důvodu, že se veřejného průvodu jím pořádaného zúčastnily školní děti bez povolení školního správce.
(Nález ze dne 17. prosince 1931 č. 17911.)
Věc: Spolek »13. okres proletářské tělovýchovy v S.« (adv. Dr. Ivan Sekanina z Prahy) proti ministerstvu vnitra o úřední rozpuštění.
Výrok: Stížnost se zamítá pro bezdůvodnost.
Důvody: Rozhodnutím zsp-é v Praze ze 16. července 1928 nebylo vyhověno odvolání podanému proti výměru policejního ředitelství v Praze z 25. června 1928, jímž byla činnost stěžujícího si spolku zastavena, a spolek ten byl podle § 113 ústavní listiny rozpuštěn. Nař. rozhodnutím bylo rozhodnutí to potvrzeno.
O stížnosti podané na toto rozhodnutí uvážil nss toto:
Rozpuštění stěžujícího si spolku bylo vysloveno podle § 113 úst. list. proto, že vybočil z mezí činnosti vytčené mu stanovami jako spolku nepolitickému a porušil veřejný řád tím, že 1. účastníci veřejného průvodu, pořádaného spolkem dne 24. června 1928, provolávali různá hesla rázu politického a demonstrativního, a 2. průvodu toho se zúčastnily školní děti, což jest podle § 78 řádu školního a vyučovacího z 29. září 1905 č. 159 ř. z. nepřípustno. — Stížnost vznáší námitky proti oběma důvodům.
Nss zabýval se nejprve stížností, pokud brojí proti důvodu uvedenému žal. úřadem na místě druhém. V tomto směru namítá stížnost jen, že zákaz účasti dětí v průvodu podle § 78 škol. a vyuč. řádu z 29. září 1905 č. 159 ř. z. vztahuje se výslovně pouze na podniky politických stran a nevztahuje se tedy na průvod tělovýchovné organisace, tedy spolku nepolitického, o který šlo v konkrétním případě. — Námitka ta nemá opory ve znění § 78 cit. řádu školního a vyučovacího. Podle 1. odst. § 78 tohoto řádu jest školním dětem zapovězeno býti členy spolků nebo mezi sebou spolky zakládati, jakékoliv odznaky nositi a bez povolení školního správce účast míti ve shromážděních spolků, veřejných schůzích nebo průvodech. Podle druhého odstavce téhož paragrafu nesmí býti pořádány se školními dítkami výlety nebo průvody k demonstrativním účelům. 3. odst. cit. paragrafu jedná o peněžních sbírkách mezi školními dětmi.
Podle toho jest školním dětem výslovně zakázáno, aby bez povolení školního správce účastnily se spolkových shromáždění, veřejných schůzí nebo průvodů jakéhokoli druhu (1. odst. § 78), a povolení takové nesmí býti uděleno, když jde o průvod k účelům demonstrativním (2 odst. cit. paragrafu). Pro tvrzení, že zákaz účasti dětí v průvodech jest obmezen výslovně na podniky politických stran, není v cit. předpisu školního a vyučovacího řádu naprosto žádného podkladu. K námitce stížnosti, že obmezení zákazu takového na podniky politických stran bylo zdůrazněno »ve známé vyhlášce policejního ředitelství«, sluší uvésti, že vyhláška ta není ke stížnosti připojena a že ani její obsah není ve stížnosti blíže označen. I kdyby však vyhláška taková byla bývala vydána a upravovala účast dětí — jak tvrdí stížnost — na průvodech pořádaných politickými stranami, nedalo by se z ní usuzovati, že účast dětí na průvodech jiných, tedy i průvodech pořádaných spolky nepolitickými, byla uznána všeobecně za přípustnou.
Podle toho je stížnost, pokud brojí proti druhému důvodu, o nějž žal. úřad opřel výrok o rozpuštění stěžujícího si spolku, neodůvodněna. Ježto pak důvod ten sám o sobě k rozpuštění spolku podle § 113 úst. listiny dostačuje, následkem čehož by nebylo lze uznati na nezákonnost nař. rozhodnutí, ani kdyby důvod, který žal. úřad uvádí na prvním místě, byl shledán nesprávným, nemusil se nss zabývati dalšími námitkami stížnosti a rozhodl, jak jest shora uvedeno.
Citace:
Č. 9561. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1931, svazek/ročník 13/2, s. 492-493.