Původnost osiv.


I. Zemědělství potřebuje dobrého osiva a sadby. Poněvadž domácí šlechtitelské podniky nestačily, musela býti do naší republiky dovážena velká část potřebného osiva a zvláště sadba z ciziny (Německa a Holandska). Odtud snaha, aby se náš stát stal v produkci osiva a sadby soběstačným. Prostředkem k tomu jest podpora podniků šlechtitelských a to zejména v tom směru, aby byly jejich kvalitní výrobky odlišeny od produktů méně cenných a kupci měli záruku, že dostanou zboží plně vyhovující. Za tím účelem bylo vydáno vlád. nař. č. 360/1919 Sb. a vyhláška min. zemědělství č. 361/1919 Sb. Na místo toho nastoupil od 15. 6. 1921 zákon z 17. 3. 1921, č. 128 Sb., o uznávání původních odrůd, uznávání osiva a sádě a zkoušení odrůd kulturních rostlin a prov. nař. č. 208/1921 Sb. Doplňkem tohoto zákona jest zák. č. 165/1924 Sb. o ochraně ušlechťování rostlin. Viz článek Ochrana výroby rostlinné.
II. Zákon zavedl za účelem zvelebení výroby rostlinné jednak uznávání původnosti odrůd, jednak uznávání osiva a sádě kulturních rostlin.
Uznávání to může býti prováděno u všech plodin kulturních rostlin; vyloučeny jsou kultury druhově a odrůdově smíšené, pokud jejich třídění není snadno proveditelné a není vyloučena možnost sprášení. Za původní odrůdu se pokládá odrůda, o níž bylo prokázáno, že byla získána soustavnou šlechtitelskou prací. Za uznané osivo a sáď se pokládá jen to, co odpovídá všem požadavkům kladeným na dobré osivo a sáď a vyhovuje všem předpisům uznávacího řízení. Uznání vyslovuje na přihlášku pěstitelův
a) pokud jde o osivo a sádě, uznávací komise a to v uznávacím listu a platí jen pro sklizeň, pro niž bylo uznávací řízení provedeno;
b) pokud jde o původnost odrůdy, min. zemědělství v dekretu a to k návrhu uznávací komise a uděluje se s platností od 1. srpna toho roku, v němž bylo uznání uděleno, až na dobu 3 let;
c) pokud jde o odrůdy po několikaletých pokusech zvláště osvědčené, min. zemědělství k návrhu ústřední uznávací komise.
Udělení oprávnění vyhlašuje se ve Věstníku min. zemědělství.
Zásady, podle nichž se má prováděti toto uznávání, byly stanoveny v prováděcím nařízení; další podrobnosti ustanovuje a prohlašuje min. zemědělství v úředním listě republiky. Náklady uznávacího řízení hradí žadatel; za tím cílem mohou komise vybírati uznávací poplatek, jehož výši stanoví min. zemědělství k návrhu komise.
III. Za účelem evidence zapisují se uznaná osiva a uznané sádě do soupisu osiv a sádí, jež se vedou u hlavních zájmových zemědělských korporací; původní odrůdy zapisují se u ministerstva zemědělství do knihy původních odrůd, odrůdy zvláště osvědčené do rejstříku osvědčených odrůd. Podrobnosti zápisu upraveny jsou v nařízení. Součástí knihy původních odrůd a rejstříku osvědčených odrůd jest sbírka typických vzorků zrna, klasů, resp. plodů. Všechny tyto pomůcky jsou veřejné. Sbírky vedou a udržují stanice a ústavy, které ministr zeměd. pověřil prováděním rozborů, v dohodě s hlavními zemědělskými korporacemi.
Uznávací komise jsou zřízeny při hlavních zemědělských korporacích zájmových pro jejich území. Členové jsou po návrhu těchto korporací jmenováni z odborníků ministerstvem zemědělství na 3 leta, členů jest nejméně 8 a tolikéž náhradníků. Ústřední uznávací komise jest zřízena při min. zemědělství a skládá se ze zástupců min. zemědělství, obchodu, zásobování a ze členů uznávacích komisí, jež jmenuje min. zemědělství; každá komise navrhuje 3 členy na dobu 3 let; z navržených členů má býti jeden vzat ze šlechtitelů a jeden ze zástupců kontroly. Ústřední uznávací komise jest orgánem poradním.
IV. Z uznání vzcházejí tato práva:
1. Pěstitelé a šlechtitelé mají právo (a při dopravě drahou a lodí i povinnost) vésti povolené označení, uváděti je do obchodu, ale jen s těmi údaji, které tvoří obsah provedeného zápisu (další majitelé osiv a sádí potřebují k obchodu svolení uznávací komise) a musí vésti záznamy o prodeji.
2. Šlechtitelé mohou užívati ochranné známky pro osiva a sádě a to podle zákona o ochranných známkách č. 19/1890 ř. z. s doplňky. Právo to zaniká, zanikne-li oprávnění označovati odrůdu za původní, ale zápis trvá ještě 6 měsícův potom a známka zanikne, nebude-li do té doby obnovena.
Za účelem kontroly musí odběratelé uznaných osiv a sádí, jakmile obdrží zásilku přes 50 q, vzíti úřední vzorek a zaslati jej ústavu nebo stanici, která rozbor vzorků provedla. Nový rozbor se provádí zadarmo.
V. Provádění zákona jest zabezpečeno trestně. Porušení zákona a nařízení k němu vydaných stíhají se, pokud nespadají pod trestní zákon, jako přestupky politickými úřady vězením do 6 měsíců nebo pokutou od 200 do 20000 Kč nebo za přitěžujících okolností obojím; současně může býti zboží prohlášeno za propadlé. Stanice a ústavy pověřené prováděním rozboru při uznávání osiv a sádí jsou povinny hlásiti přestupky. Pokuty i zboží propadlé připadají státu a to pro min. zemědělství ku zvelebení výroby rostlinné. Zvláštním trestem jest vyloučení z řízení uznávacího na dobu až 10 let. (§ 16, odst. 4., nař.)
Karel Laštovka.
Citace:
Původnost osiv. Slovník veřejného práva Československého, svazek III. P až Ř. Brno: Nakladatelství Polygrafia – Rudolf M. Rohrer, 1934, s. 727-728.