Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, Právnická jednota v Praze (1924). Praha: , 544 s.
Authors:

Československá společnost pro právo trestní.

Koncem měsíce dubna t. r. ustavila se v Paříži na podnět tamnější právnické fakulty Mezinárodní společnost pro právo trestní (L’Association internationale de Droit pénal). Jejím úkolem je ujmouti se práce, kterou konala dřívější Mezinárodní jednota kriminalistická, jež ve válce zanikla.
Není pochyby, že toto nové sdružení dosáhne brzy v boji proti zločinnosti toho významu, kterého požívala zaniklá Jednota, ano lze se nadíti, že význam tento ještě vzroste, neboť se v čelo její postavili nejváženější učenci francouzští .belgičtí a španělští v oboru práva trestního.
Je úkolem i národa československého, aby přiložil ruku k tomuto dílu. Proto zakládáme Československou společnost pro právo trestní, jež by vstoupila ve styk co nejužší se jmenovanou Association international de droit pénal a pro případ, že by byla uznána za její odbočku, tuto funkci převzala. Účelem jejím má býti studium všech otázek, dotýkajících se účinného boje proti zločinnosti, zejména i v oblasti mezinárodního práva trestního, i toho, jak upraviti soustavu trestů a vězeňství, se zvláštním zřením na potřeby Československé republiky, jakož i podporovati snahy, nesoucí se к uvedenému cíli. Obracíme se k našim právníkům i všem, kdož o věc mají zájem, se žádostí, aby neodepřeli připojiti se k nám a umožnili tak, abychom, opírajíce se o mezinárodní spolupráci, vedli účinný boj proti zločinnosti i v republice Československé. Společné naši činnosti v tomto směru je zapotřebí zvláště nyní, kdy náš stát má si vytvořiti vlastní sjednocené právo trestní. Musíme se snažiti, aby toto dílo obstálo čestně v kritice vzdělaného světa a přispělo k uznání, jehož třeba i v tomto směru našemu státu v cizině vydobýti.
Připomínáme, že Mezinárodní společnost pro právo trestní zaujímá neutrální stanovisko k různým školám trestně-právním, že je přípustný projev každého mínění, a že i naše společnost se bude touto zásadou vždy říditi.
Je úmyslem vydávati Věstník pro členy naší společnosti. Členský příspěvek bude podle návrhu zakladatelů činiti 20 Kč ročně. Členové Association internationale de droit pénal budou podle stanov zároveň členy naší jednoty neplatíce dalšího příspěvku. Stačí tudíž přihlásiti se za člena jmenované Associace, aby se zároveň nabylo členství i naší společnosti. Členský příspěvek Associace činí 20 frs ročně, začež se bude členům dostávati publikací Associace, kterými bude jednak časopis »Revue«, jednak Mezinárodní knihovna práva trestního Bibliothèque internationale de droit pénal). Přihlížejíce k těmto příznivým podmínkám, doufáme, že přihlášky k členství Mezinárodní společnosti pro právo trestní budou co nejhojnější, aby národ československý byl důstojně zastoupen před forem evropské veřejnosti i v tomto směru.
Den ustavující valné schůze bude oznámen v denním tisku.
Přihlášky přijímá a na dotazy odpovídá dr. Otto Scholz, min. tajemník v ministerstvu spravedlnosti v Praze.
V Praze, v listopadu 1924.
Dr. Josef Dolanský, ministr spravedlnosti v Praze.
Dr. Vladimír Fajnor, president soudní tabule v Bratislavě.
Dr. Gustav Hubáček, generální prokurátor v Brně.
Dr. Jaroslav Kallab, universitní profesor v Brně.
Antonín Kissich, vrchní státní zást. v Bratislavě.
Dr. Emil Lány, ministerský rada v min. spravedlnosti v Praze.
Dr. Ivan Markovič. ministr pro sjed. zák. a org. právy v Praze. Dr. Albert Milota, universitní profesor v Bratislavě.
Dr. August Miřička, universitní profesor v Praze, člen ředitelství Association internationale de droit pénal v Paříži.
Generál Josef Plzák, předseda nejvyššího voj. soudu v Praze.
Dr. Emerich Polák, sekční šéf v minist, spravedlnosti v Praze.
Dr. August Popelka, první president nejvyššího soudu v Brně.
Dr. Edvard Rippëly, advokát v Báňské Bystřici.
Dr. Antonín Schauer, advokát v Praze.
Dr. František Storch, universitní profesor v. v. na Zbraslavi.
Dr. Jan Vondráček, president trestního soudu v Praze.
Citace:
Československá společnost pro právo trestní.. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: 1924, svazek/ročník 63, s. 510-512.