Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 62 (1923). : Právnická jednota v Praze, 488 s.
Authors:

DENÍK.


Rozhodčí soudy, s nimiž se stále více setkáváme a jimž je dávána přednost před řádnými soudy, jsou také jedním z málo potěšitelných zjevů dnešní doby. Jsou znamením, že řádné soudnictví neuspokojuje v životě. Je to zejména dlouhé trvání sporů projednávaných před řádnými soudy, jež žene strany k tomu, aby daly přednost soudům rozhodčím. Obětují raději správnost rozhodnuti a dávají přednost rychlosti jeho. Tento zjev je pochopitelný zejména ve státech a v dobách s rozvrácenou a stále klesající měnou. Neboť vnitřní hodnota toho, čeho se dostane zvítězivšímu žalobci, výrokem soudním, není už totéž, co byl zažaloval; a čím delší doba uplyne mezi žalobou a rozsudkem, tím je újma strany — klesá-li hodnota peněz — citelnější. Proto také zejména v Německu množí se rozhodčí soudy způsobem mimořádným. V časopise »Jur. Wochenschrift« (seš. 13) je si do toho trpce stěžováno. Zejména do toho, jak nevěcně a neprávnicky mnohé, rozhodčí soudy rozhodují. Pisatel ze své prakse uvádí jako zvlášť křiklavý doklad toto: Na námitku, že žalobce ještě před podáním své žaloby svou pohledávku postoupil a tudíž není oprávněn ji žalovati, bylo rozhodčím soudem odpověděno, že sice žalobce postoupil svou pohledávku, ale nepostoupil své žaloby a žalovaný byl vskutku odsouzen. Ještě horší je prý to, že rozhodčí soudy namnoze vědomě pracují proti zákonodárství; tak prý je známo, že stálé rozhodčí soudy organisací obchodních zásadně se přenášejí přes ustanovení o zákazu obchodů řetězových, predražovaní, lichvy a ustanovení, jež těmto účelům slouží.
Jako odpomoc činí se pokusy jednak zavedením zvláštních rozhodčích soudů, v nichž by zasedali aneb alespoň předsedali advokáti (Anwaltsschiedsgerichte), jednak návrhy, aby řízení rozhodčí bylo spojeno s organisací řádných soudů a upraveno v civilním řádu soudním, tak aby předsednictví bylo vždy v rukou právníků a aby řízení samo, zákonem upraveno, vyhovovalo požadavku co možná největšího urychlení sporu. U nás příčina shora vzpomenutá — nestálost měny — nemusila by už podněcovati strany k tomu, aby dávaly přednost rozhodčím soudům. Činí-li tak přes to, má to svou příčinou patrně v tom, že postup před řádnými soudy je stále ještě příliš zdlouhavý.
Citace:
Rozhodčí soudy. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Právnická jednota v Praze, 1923, svazek/ročník 62, číslo/sešit 9, s. 373-374.