Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 67 (1928). Praha: Právnická jednota v Praze, 708 s.
Authors:

Příručka církevní agendy

od JUDr. Ludvíka Svatoše, vrchního komisaře politické správy, vydaná ve sbírce: Vzorná obec, redakcí Dr. Ot. Klapky — obsahuje ustanovení zákonná a rozhodnutí směrodatných úřadů ohledně jmění církevního, dávek k účelům církevním a ohledně hřbitovů.
Neměli jsme dosud pomůcky, která by v těchto málo známých oblastech práva veřejného a soukromého mohla býti vodítkem a rychlou pomocí. K nepochopení jest dosud zachovávaný v Čechách protizákonný stav při správě jmění kostelního, že totiž proti výslovnému znění §§ 41 a 42 zákona ze dne 7. května 1874, č. 50 ř. z. přifařenci se nepřibírají ke správě jmění církevního, ač na ně jsou kladeny dosti značné oběti hmotné, pokud se nedostává jmění církevního. To stručně a přehledně autor v Příručce vyložil. V Čechách totiž jest doposud směrodatným v tom ohledu nařízení státního ministerstva ze dne 27. února 1862, č. 2211. — Ve vyřizování církevních záležitostí jest nutno na povrch vynésti různé dvorní dekrety z dob dávno minulých, aby se zdůvodnily povinnosti, kterým se dnes vzpírají těmito dekrety zavázaní snad i z toho důvodu, že za doby dřívější při postačitelnosti jmění kostelního nebyly na ně v tom ohledu tak veliké požadavky kladeny jako dnes. To platí o opravách budov církevních a platech funkcionářům kostelním poskytovaných. Tato velmi obtížná látka jest pečlivě zpracována v odstavci: Účel jmění církevního. Obtíž jest zjevnou na př. při přifařencích. Dekrety pocházejícími z doby nevolnictví bylo uloženo přifařencům, aby poskytovali práce nádenické a dovozy ke stavebním opravám budov církevních. Převésti tuto povinnost na naše poměry jest velmi těžko, zvláště když zákon přímo otázku tu dosud neupravil. — Obtížnou jest i látka týkající se dávek k účelům církevním. Tato látka měla býti upravena vládním nařízením k novému kongruovému zákonu. Nutno konstatovati, že odpomoc, kterou v té příčině skýtá vládní nařízení ze dne 17. července 1928, č. 124 Sb. z. a n. v §§ 98 a 99 ohledně zániku a výkupu těchto dávek, jest nepostačující a neodstraní stálé spory vznikající tím, že benificiátovi se započítává do příjmu zákonem mu zaručeného dávka, kterou mu obce většinou dávati odpírají. Ke sporům těm jsou náchylny obce z toho důvodu, že jsou si vědomi toho, že duchovnímu nemůže býti lhostejným, rozhněvají-li se na něho příslušníci obce, a popřípadě z církve vystoupí členové obce, z toho důvodu, že vymáhá ty staré závazky, obsahující většinou dávky piva a někdy i obilí. Záslužnou jest stať o hřbitovech, která za dnešních poměrů dovede odkliditi četné svízele, vyskytující se jak při zřizování, opravách a rozšiřování hřbitovů, tak i ohledně pohřbívání.
Do spisku vloudily se některé tiskové chyby; tak jest to citování zákona ze dne 20. května 1874, č. 68 ř. z. na str. 5, vynechání celé řádky a opakování řádky na str. 7. při citování § 8 zák. ze dne 7. května 1874, č. 50 ř. z., jak ostatně zřejmo z textu na konci uvedeného, citování zákona ze dne 15. června 1927, č. 77 na str. 22, kde má státi vybírá místo nevybírá, citování dekretu dv. kanc. ze dne 25. května 1820, č. 14341 na str. 29, citování rozhodnutí spr. soudn. dvora ze dne 30. června 1892, č. 6705 na str. 35 a rozhodnutí spr. soudn. dvora ze dne 3. března 1880, č. 388 B. 720 na str. 50. —
Ke stati o hřbitovech jest připojeno znění ze 7. 5. 1874, č. 50 ř. z., zákona i vlád. nařízení o pohřbívání ohněm (1921 resp. 1923) a vzorec hřbitovního řádu, vyhovující nynějšímu stavu právnímu a ulehčující udržování objektů hřbitovních zařazením vzorných pravidel pro vybírání obecních poplatků hřbitovních. — Pro pohodlí patronátních úřadů a politických úřadů jsou připojeny vzorce, týkající se konkurenčního řízení.
Citace:
Příručka církevní agendy. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1928, svazek/ročník 67, s. 698-699.