Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 66 (1927). Praha: Právnická jednota v Praze, 740 s.
Authors: Flieder, K.

Trestní zákony československé, platné v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.


Sestavili a poznámkami opatřili dr. Jaroslav Kallab, profesor Masarykovy univer., a Vilém Herrnritt, senátní president nejv. soudu. Druhé přepracované a značně rozmnožené vydání. Praha 1927. Nákladem »Čs. kompasu«, tiskařské a vydavatelské akc. spol.
Třebas by přípravné práce k vypracování úplně nového čs. zákoníka trestního, kterýž má platiti na celém území republiky, byly již daleko pokročily, odvážili se přes to výše uvedení autoři — druhý z nich přestoupil v době po prvém vydání koment. tr. zákona od generální prokuratury k nejvyššímu soudu, byv jmenován jeho senátním presidentem —, jejichž trestní řád čs. došel podepsaným příznivého posouzení v tomto časopise (v sešitu 5. z r. 1925, na str. 159 až 165), k druhému přepracovanému a značně rozmnoženému vydání.
Zjev tento jest tím vysvětlitelný, že po názoru vydavatelů v dohlédne době ještě nedojde k vydání unifikovaného čs. zákoníku trestního, což již v předmluvě k 1. vydání tím bylo odůvodněno, že nelze ovšem očekávati, že práce tak obsáhlá za nynějších dob, kdy nejen teoretické rozpory v nauce trestního práva, nýbrž i rozpory politické a sociální činí tento úkol nad jiné složitějším, bude v brzku skončena.
Vydání nové svědčí také o potěšitelné okolnosti, jaké obliby došlo původní vydání ve všech kruzích právnických, jmenovitě u soudců, výkonem trestního soudnictví pověřených, neméně i o té, že český spis právnický za naší státní samostatnosti není již popelkou a doznává při uznané hodnotě dříve netušeného rozšíření. Vydavatelé odchýlili se ve dvou směrech od vydání prvního. »Především neobmezili se jen na doplnění předpisů a rozhodnutí látkou mezi tím se nashromáždivší, nýbrž doplnili i tekst starších předpisů, aby vyhověli přání zvláště nakladatelstvím zdůrazňovanému, aby zákony a nařízení v novém vydání uváděny byly pokud možná úplně a nejen ve výtazích na denní potřebu soudců a první informaci studujících vypočtených. Kdežto tedy první vydání více počítalo s potřebami studujících, snažíc se podati co možná přehledně soubor platných norem trestních, přihlíží druhé vydání více k potřebám prakse, jíž chce poskytnouti příručku, poskytující informace i o otázkách méně často se vyskytujících ... Druhá podstatnější změna nastala v tom, že vydavatelé častěji se uchylují od oficiálních překladů rakouských zákonů, ač i tu zachovali některé archaismy třeba dnes již méně obvyklé, hledíce k tomu, že i originální znění u starších zákonů namnoze se uchyluje od právnické němčiny, dnes obvyklé.«1 Prvá změna vedla ku značné obsáhlosti svazku, který čítá 1236 stran.
Uváděti celý jeho obsah podrobně, vedlo by k přílišné obšírnosti této stati. Nutno jest proto se spokojiti s uvedením, že po trestním zákonu ze 27. května 1852, ř. z. č. 117, kterýž tvoří díl 1., následují ostatní. V dílu 2. setkáváme se pod A. s Obecnou částí, pod B. s Částí zvláštní, která pojímá pod a) Trestné činy proti zájmům státním, pod b) Trestné činy proti právům a povinnostem občanským, pod c) Trestné činy rázu mezinárodního, pod d) Trestné činy proti bezpečnosti života a zdraví, pod e) Trestné činy proti zájmům majetkovým, pod f) Trestné činy proti právům immateriálním2 a pod g) Trestné činy proti řádu hospodářskému.
Díl 3. má předpisy o tisku, díl 4. (poslední) přináší základy policejního práva trestního.
Vidno z toho, že druhé vydání obsahuje veškerou a úplnou orientaci na poli materielního práva trestního a to tím více, když vydavatelé připojili ponejvíce ke každému paragrafu v číslovaných poznámkách — číslice jsou uvedeny v závorkách — cenné a výstižné pokyny, z nichž možno seznati poučení o různých vzájemných vztazích daných zákonů a předpisů, načež jest připojena zase podle běžných číslic judikatura. Tato jest doplněna na základě úředních sbírek ministerstva spravedlnosti a nejvyššího soudu, pak i sbírky víd. profesora Löfflera, při čemž vydavatelé brali zřetel k tomu, aby citováním shodných aneb ojedinělých rozhodnutí nevzrostl rozsah na úkor praktické upotřebitelnosti.
Nové vydání v úpravě typograficky i zevně úhledné stane se nepostradatelnou, příručkou jak studujícím, tak všem praktickým právníkům, takže nelze pochybovati, že ministerstvo spravedlnosti soudům přikáže, aby je zařadily do svých knihoven.
Časový přehled a věcný seznam, který usnadňuje použití spisu, ani tu neschází.
Vydavatelé počítají ve své předmluvě již s tím, že nastane v nedlouhé době potřeba i dalších vydání.
Podepsaný projevuje k tomu přání, aby i toto vydání došlo nejširšího rozšíření, čímž by úmysl a naděje autorů byly splněny, a aby nakladatelství za svou chvalitebnou a všestranné již uznanou činnost ve vydávání komentovaných zákonů čs. republiky bylo aspoň částečně přiměřeným ziskem odměněno. Volám proto již do budoucnosti: Vivat sequens!
Cena výtisku v plátně vázaného obnáší 120 Kč.
Senátní president a t. č. soudní inspektor K. Flieder.
  1. Vyňato z předmluvy k 2. vydání.
  2. Zde jest pod č. 34a též vytištěn zákon, daný 26. prosince 1895, č. 197 ř. z. οι právu původcovském k dílům literárním, uměleckým a fotografickým, kterýž ovšem v nejbližší době novým uzákoněmím práva autorského pozbude platnosti. Zákon o původském právu k dílům literárním, uměleckým a fotografickým ze dne 24. listopadu 1926, č. 218 Sb. z. a n. byl dne 18. prosince 1926 již vydán a nabývá účinnosti 1. dubna 1927 (§ 69).
Citace:
FLIEDER, Karel. Trestní zákony československé, platné v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1927, svazek/ročník 66, číslo/sešit 1, s. 43-46.