Všehrd. List československých právníků, 16 (1935). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 436 s.
Authors:

JUDr. Josef Lachout a JUDr. Josef Hradecký: Ochranné známky.

Nákl. vlastním v Praze 1934, str. 188, cena Kč 37.50, v plát. váz. — Československá právnická literatura neměla dosud samostatného zpracování známkového práva ve formě komentáře. Přichází tedy komentovaný zákon velmi vhod. Prvý z autorů úpravy, je sekretář obchodní a živnostenské komory pražské a přednosta Zápisového úřadu známek a vzorků, druhý pak sekretářský adjunkt téže komory a ředitel Zápisového úřadu, tedy osobnosti nad jiné povolané k provedení tohoto díla.
Příručka obsahuje text zákona č. 19/1890 ř. z. s jeho novelisací. Ke každému paragrafu je připojena judikatura Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího soudu a ministerstva obchodu z doby rakouské i po převratu. Velmi cenné a přehledné jsou pokyny pro žalobu na výmaz známky, žalobu zjišťovací a žalobu trestní, pro řízení u ministerstva obchodu a před Nejvyšším správním soudem. Je možná i ochrana známky podle práva civilního. Důležité jsou pokyny pro zápis ochranné známky a zejména praktické jsou připojené formuláře. Ze zápisu jsou některé známky vyloučeny, některé jsou způsobilé, jiné byly uznány za podobné, autoři uvedli takové případy. Známky jsou jednak slovní, obrazové nebo kombinované. Ke konci jsou připojeny texty mezinárodních smluv z oboru ochrany živnostenského vlastnictví po haagské revisi. Věcný rejstřík je velmi důkladný a usnadňuje hledání.
Kniha, která vydatně poslouží jak právníku, tak i laiku, shrnula roztroušené předpisy i judikaturu a zabrání v budoucnu různým nejistotám a tápání.
Dr. Reichert.
Citace:
JUDr. Josef Lachout a JUDr. Josef Hradecký: Ochranné známky.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1935, svazek/ročník 16, číslo/sešit 3, s. 156-156.