Všehrd. List československých právníků, 16 (1935). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 436 s.
Authors:

František Zuman: Pootavské papírny.

Vydal Archiv pro dějiny průmyslu, obchodu a technické práce v Praze 1934. Str. 70, tab. XVIII, cena neuvedena. — Kniha jest pramenným zpracováním historie malých papíren s ruční výrobou, z nichž některé se udržely až podnes, některé z nich byly přeměněny na mlýny. Pokud si nevšímáme zajímavých detailů u historie jednotlivých papíren, lze sledovati přechod od řemesla k průmyslu, jeho volný rozvoj, podporovaný liberálními ideami rakouských panovníků a snahou po zkapitalisování, které vyvrcholily za Marie Terezie a Josefa II. Naproti tomu řemesla byla spoutána různými předpisy, zejména cechovními. Kniha je ilustrována obrazy jednotlivých papíren a jejich vnitřního zařízení. Ku konci jsou připojena vyobrazení filigránů na křídovém papíře.
Práce,která vyšla zároveň ve Věstníku Královské společnosti nauk, může býti vzorem vědeckému historickému badání na podkladě pramenném. Studium historie průmyslu, obchodu a živností dává v těchto oborech mnoho cenných námětů i pokynů pro budoucnost.
Dr. Reichert.
Citace:
František Zuman: Pootavské papírny.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1935, svazek/ročník 16, číslo/sešit 3, s. 160-160.