Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 58 (1919). Praha: Právnická jednota v Praze, 424 s.
Authors:

Literární zprávy.


První rok československé republiky. Na redakčním našem stole leží dvě publikace: Rok práce. Vydal tiskový odbor presidia ministerské rady v komisi nakladatelství Emil Šolc s. s r. o. v Karlíně 208 str. za K 7.50 a Národní shromáždění československé v prvním roce republiky. Vydalo předsednictvo shromáždění za 30 K. — Kdežto prvá práce podává nám přehled činnosti české práce zahraniční a správy na Slovensku, podává nám druhá publikace od str. 59 do 377 účet Národního shromáždění československého v prvním roce republiky o veškeré jeho činnosti zákonodárné. Zatím, on obsah tohoto účtu N. S. jest znám pilným a bedlivým čtenářům denních listů, ovšem bez systematického seřadění a bez ozdobného rámce, v němž nám účet ten podává zmíněná publikace, jest za to prvá část díla do stránky 58. ojedinělou cennou novinkou, která může býti vůbec podána při tak historické příležitosti, jako jest prvá oslava splnění vysněných ale přece jen netušených tužeb každého českého srdce a každé české mysle. Tak hned první ukázka, Dykova Píseň na šesti strofách čtyřveršových podává nám elegickým způsobem sny o republice, zrození její i příští jejího poslání, ale spolu i nynější její fasi vývojovou: »Ze slz a krve vyrostla jsi, rozesměješ se stěží. Tvůj úděl ještě zápasy, na dnešku chmury leží.« Stejně dojímá nás Vzpomienka Hviezdoslavova na 28. októbra 1918. Neumannova »Z bouřlivých mračen jsme se narodili a mračny bouřlivými dereme se vpřed«. Vzpomínka Jiráskova na osamělého chodce, jenž po vltavském nábřeží pod kvetoucími a opadávajícími akáty snil o našich hrdinách zahraničních, a dočkal se toho, jak po páté žloutlo listí starých akátů, zmizela socha tvrdého císaře a zazářila okna až dosud němého královského 413
hradu. Panychidou Jaroslava Kvapila uzavírá se umělecká výzdoba publikace a dlužno zde uvésti apostrofu básníkovu:
... přejte nám žíti tak čestně, jak Vy jste zemřeli, a zač jste odešli umírat, nechať se dětmi vrátí v spasenou Vaši otčinu, Vy svatí, svatí, svatí! Než naše zmínka byla by kusou, kdybychom se nedotkli ještě dvou příspěvků z péra Dra Hajna a Dra Šámala: Před Národním výborem a Dra Soukupa a Dra Rašína: Národní výbor a 28. říjen. Ač i podstatný obsah těchto statí jest znám z denních zpráv našich žurnálů, přece jenom rádi vidíme historická data naší Maffie zvěčněna v této knize, zajisté památné, zvláště když jsou v ní obsaženy podrobnosti posud tiskem nevydané, proto dvojnásob poutavé. V textu nalézáme rukopisný snímek odpovědi Arnošta Denise na adresu Národního shromáždění, dále nejnovější podobiznu presidenta Masaryka od Švabinského, podobizny presidia N. S„ ukázky některých částí budovy býv. sněmu českého a některých místností. — Úprava díla jak typografická tak i materiálu jest hodna jeho obsahu. Dílo samo bude pravou ozdobou každé české knihovny.
Publikace prvá nemá tolik rázu representativního, jako spíše informativního. A tu musíme zvlášť zdůrazniti, že je to právě stav advokátský, který z publikace této může čerpati potřebné znalosti ve věci kompetence těch kterých ministerstev vzhledem k tomu, že od převratu povstaly nové agendy a příslušné předpisy o ohraničení této kompetence posud nebyly vydány. Zejména bohatou činnost vykazuje ministerstvo vnitra, jemuž náležel nejdůležitější úkol na poli vnitřní správy, zejména v prvních měsících naší samostatnosti. Z obšírných a důkladných zpráv jednotlivých ministerstev vidí aspoň ti živlové, kteří sočí na úřednictvo republiky, že práce jeho na venek zdá se neviditelnou, jakou ovšem též jest, že však práce v úřadech jest poměrná počtu úřednictva, ale i duchu času a potřebám doby, v níž vše kvapí a kvapí.
Citace:
První rok československé republiky. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1919, svazek/ročník 58, s. 428-429.