Všehrd. List československých právníků, 11 (1930). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors: Gerlich
Dr. Otto Warneyer: Die Zivilprozessordnung in der seit dem 15. Februar 1929 geltenden Fassung erläutert durch die Rechtsprechung. — Juristische Handbibliothek, Rand 183. — VI. Auflage Leipzig 1929. Rossberg'sche Verlagsbuchhandlung. X, + 941 stran, 16°, 24 RM. — Toto nové komentované vydání civilního řádu soudního pro říši německou zachycuje nynější jeho stav po posledních zákonodárných změnách, zejména z roku 1924 a poslední z 8. února 1929. Autor, oblíbený to komentátor civilních zákoníků německých (jeho Rürgerliches Gesetzbuch vyšel také již v 5. vydání), vydává civilní soudní řád od roku 1906 již po šesté. Průběhem této doby, bylo možno zdokonaliti dílo ve všech směrech, takže nynější jeho vydání uspokojuje plně všechny požadavky na ně kladené. Je to typické dílo zkušeného a pečlivého soudce, který v něm shrnul vše, co při používání zákona praxe potřebuje. Uvádí nejprve souvislý text celého civilního řádu soudního, který nepřerušuje vsunutím zákonů doplňujících, nýbrž uvádí tyto až na konci v dodatcích. Souběžně se zákonem uvádí při jednotlivých §§ judikaturu, jejíž výběr ukazuje dobrého odborníka. Ačkoliv jest u některých §§ nahromaděno množství judikatury, přece lze se v ní rychle a bezpečně orientovati, neboť autor ji sestavil systematicky podle hesel a postupně podle textu jednotlivých zákonných ustanovení. Tak na př. u § 3. pojednávajícího o ceně předmětu sporu uvádí judikaturu podle hesel: I. všeobecně o ocenění, II. co jest pro ocenění rozhodné, III. jednotlivé případy: A. poměr obligační, B. právo věcné, C. právo rodinné, D. právo dědické a E. právo procesní (určovací žaloby, vedlejší intervence, spory týkající se řízení exekučního s. rozhodčího). Podobně u § 268, jednajícího o změně žaloby, dělí judikaturu v oddíly: I. všeobecný, II. změna osob, III. doplnění a oprava, IV. rozšíření a omezení, V. změna, VI. případy, kdy se jedná o změnu žaloby, VII. případy, kdy se o ni nejedná. Obdobné účelné rozdělení látky nalézáme u §§ 6, 148, 304 a mn. j. Výběr judikatury není omezen pouze na judikaturu říšského soudu, nýbrž uvedena je též judikatura vrchních soudu zemských. Také po technické stránce jest kniha vypravena vzorně. Uvedení judikatury pod čarou jest velice praktické a osvědčilo se již také u některých našich vydání zákonů (hlavně komentovaná sbírka Československé právo, vydávaná Orlovým nakladatelstvím). Kromě judikatury není zákon jinak komentován a není uvedena také žádná literatura. Je to škoda, neboť praktickou upotřebitelnost díla by to jistě zvětšilo, aniž by se při tom nepoměrné zvětšil jeho rozsah. Zákoník jest ukončen podrobným abecedním rejstříkem. Právní předpisy zvláštního rejstříku nemají, patrně s ohledem na to, že zákon sám pochází z roku 1924 a vedle něho jest v knize uvedeno jen 6 zákonů doplňujících. Pro potřebu naši právní praxe, zejména pro právní styk s Německem možno Warneyerův civilní řád soudní doporučiti jako pomůcku praktickou a spolehlivou.
Dr. Gerlich.
Citace:
GERLICH, Karel. Dr. Otto Warneyer: Die Zivilprozessordnung. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1930, svazek/ročník 11, číslo/sešit 8, s. 287-288.