Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 2 (1921). Praha: Ministerstvo sociální péče, 444 s.
Authors:

Sociální pojištění.


Nařízení vlády republiky Československé ze dne 15. července 1921, č. 234, k provedení zákona ze dne 3. března 1921, č. 99 Sb. z. a n., kterým se mění některá ustanovení zákonů ze dne 17. prosince 1919, č. 2 a 3 Sb. z. a n. ex 1920, o odpočivných požitcích státních zaměstnanců.
Na základě zákona ze dne 3. března 1921, č. 99 Sb. z. a n., nařizuje se toto:
§ 1. Zvýšení odpočivných požitků vztahuje se zatím pouze na řádné pense a zaopatřovací požitky systému rakouského, kategorií uvedených v čl. I., § 1, jichž výplata byla převzata na účet našeho státu.
Zvýšení těchto požitků u jiných kategorií, jakož i pensí a požitků zaopatřovacích systému uherského na Slovensku a Podkarpatské Rusi provedeno bude nařízeními zvláštními.
Které pense a požitky jest míti za řádné, budiž posuzováno dle analogie nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 19. července 1910, č. 139 a 140 ř. z.
Stejně jsou řádnými i pense a požitky povolené na základě §§ 62, 63 a 176 služ. pragm., §§ 67 a 68 učitelské služ. pragm. a na základě nař. ze dne 20. června 1917, č. 265 ř. z., a nař. ze dne 22. dubna 1918, č. 148 ř. z. Byla-li zvýšení dle ustanovení uvedených v předchozí větě povolena na základě volného uvážení, přizná úřad příslušný dle § 8 tohoto nařízení v dohodě s příslušným finančním úřadem stejnoměrné zvýšení nově upravené pense neb požitků zaopatřovacích jen tehdy, pokud trvají podmínky, na jichž základě původní zvýšení povoleno. Pravidelné nově upravené pense vdovské a sirotčí i příspěvky na výchovu nesmějí však býti tímto způsobem zvýšeny více než o 50%. Bylo-li povoleno dříve zvýšení o dvě hodn. třídy, budiž povoleno zvýšení o 50%, a činilo-li dřívější zvýšení jednu hodn. třídu, o 30%.
§ 2. Pokud se týče započtení darů a přídavků z milosti dle čl. I., § 1, posl. odst., budiž postupováno dle analogie nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 19. července 1910, č. 139 a 140 ř. z.
§ 3. Případný rozdíl, kterým snad celkové požitky nynější převyšují celkové požitky nově upravené, budiž poukázán jako přídavek, a to jako přídavek k pensi, pokud jsou příčinou rozdílu upravené požitky pensijní, a jako přídavek k drahotním přídavkům, pokud příčinou jest úprava drahotních přídavků.
§ 4. Percipientům, jimž se jako civilní zaopatřovací požitky vyplácí rozdíl mezi vojenským a civilním požitkem, poukáže se na místo dosavadního rozdílu rozdíl mezi zvýšenou pensí civilní a pensí vojenskou.
Důsledně platí stejná zásada i co do rozdílu mezi vojenskými a civilními přídavky a výpomocemi příslušejícími na základě opatření vydaných důsledkem mimořádných poměrů. O poukazu třeba zpraviti také vojenskou likvidaturu.
§ 5. Aby zabráněno bylo bráti dvoje drahotní přídavky jakéhokoliv druhu, jsou jak pensijní likvidatury, tak i místa vyplácející neb poukazující aktivní požitky povinny navzájem si sdělovati potřebné okolnosti za účelem nutného opatření. Při konkurenci dvojího nároku na drahotní přídavky jakéhokoliv druhu platí a súčtuje příslušející přídavky zcela to odvětví, ze kterého vyplývají přídavky částkou vyšší, při stejné výši konkurujících drahotních přídavků ono odvětví, na jehož účet vyplácejí se aktivní požitky.
Přeplatky vzniklé výplatou dvojích drahotních přídavků do konce června 1921 nebuďtež požadovány zpět.
§ 6. Výhody tímto zákonem skýtané, tedy jak zvýšení pensí a zaopatřovacích požitků, tak vyšší drahotní přídavky, mimořádné a nouzové výpomoci pro děti pensistů, nebuďtež zásadně poskytovány percipientům bydlícím mimo naše území.
Výjimky povolí ministerstvo financí.
§ 7. Nejmenší částky dle tabulky k § 8 nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 5. června 1909, č. 85 ř. z., při jichž dosažení nastává zaopatření osob a jest tedy výplatu příspěvků na výchovu, sirotčích pensí a pod. zastaviti ve smyslu tohoto ustanovení, nahrazují se od 1. ledna 1921 jednotnou sazbou 4000 K jak pro požitky zákonné, tak pro dary a pense z milosti.
§ 8. Zvýšené požitky poukáží se k výplatě počínajíc dnem 1. ledna 1921 a dosavadní požitky se zastaví koncem prosince 1920.
Poukaz provede se z moci úřední, je-li oprávněný dosud na živu.
K tomu cíli vyhotoví likvidující orgán, u něhož pensijní a zaopatřovací požitky jsou předepsány, seznamy, v nichž nutno uvésti původní data poukazu a zašle je úřadům příslušným pro vyměření pense.
Úpravu pensí a zaopatřovacích požitků příslušníků bývalých centrálních a společných centrálních úřadů provedou sama zemská finanční ředitelství.
Neposkytují-li úřední pomůcky potřebných dat, vyžádají si vyměřující úřady příslušné doklady od stran.
O poukazu upravených požitků vyrozumí se oprávněný dekretem.
Dědicům oprávněných osob, které zemřely před poukazem upravených požitků, poukáže se příslušný snad doplatek pouze na jejich žádost po přezkoumání dědického nároku.
§ 9. Percipientům převzatých pensijních a zaopatřovacích požitků systému rakouského, pokud se týče naším státem povolených dle téhož systému, poukáží likvidatury na místě dosavadních drahotních přídavků ihned nové přídavky drahotní, není-li pro to předepsána přihláška a průkaz stran.
Pokud nebude v jednotlivém určitém případě provedena nová úprava pense (provise), zaopatřovacího požitku, bude za požitek, podle něhož se řídí výše nových drahotních přídavků, považován dosavadní normální požitek s případným dosavadním přídavkem z milosti.
Nastalo-li by tímto poukazem zkrácení dosavadního celkového příjmu, budiž provedena změna až teprve s úpravou celkového požitku.
Nárok na mimořádnou a nouzovou výpomoc pro dítky musí pensisté také prokázati a uplatniti.
§ 10. Úpravu pensí a zaopatřovacích požitků četnických zařídí s náležitým zřetelem k tomuto nařízení ministerstvo vnitra, úpravu učitelských pensi ministerstvo školství a národní osvěty, v železničním oboru pak ministerstvo železnic, vesměs v dohodě s ministerstvem financí.
§ 11. Příslušnost co do povolení výhod fakultativních upraví ministerstvo financí v dohodě s příslušnými ministerstvy.
§ 12. Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedou je všichni ministři.
(Sb. z. a n. z 21. července 1921, č. 58.).
Citace:
Sociální pojištění.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1921, svazek/ročník 2, číslo/sešit 4, s. 310-311.