Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 2 (1921). Praha: Ministerstvo sociální péče, 444 s.
Authors:

Odbor III.
Ochrana dělnická.


Nařízení vlády republiky Československé ze dne 12. října 1920, čís. 569, o provedení zákona ze dne 25. února 1920, č. 145 Sb. z. a n., jímž se ustanovují hornické rozhodčí soudy.
Na základě článku III. zákona ze dne 25. února 1920, č. 145 Sb. z. a n., nařizuje se toto:
§ 1, Hornické rozhodčí soudy jsou zřízeny po rozumu § 1 zákona ze dne 25. února 1920, č. 145 Sb. z. a n., a vzhledem ku vládnímu nařízení ze dne 24. června 1920, č. 396 Sb. z. a n. v Praze, Plzni, Trutnově, Mostě, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Moravské Ostravě, Brně a Bratislavě.
Kancelářské místnosti těchto soudů opatří předseda sborového soudu (sedrie), v jehož obvodě jest hornický rozhodčí soud zřízen, v dohodě s revírní radou a majiteli dolů.
Kancelářský personál zjedná předseda hornického rozhodčího soudu a ustanoví jeho odměnu stejným způsobem podle norem platných pro státní úředníky a opatří potřebné kancelářské zařízení i potřeby.
Za tím účelem sestaví přibližný rozpočet, jejž předloží revírní radě a majitelům dolů na vyhrazené nerosty, které leží v okrsku revírní rady, pro nějž jest rozhodčí soud zřízen, ke schválení.
Revírní rada a majitelé dolů jsou povinni náklady kancelářského zařízení zaplatiti stejným dílem ve lhůtě stanovené v dožádání předsedově, běžné náklady pak platiti v měsíčních nebo čtvrtletních lhůtách předem k rukoum předsedy rozhodčího soudu podle jeho dožádání.
Předseda rozhodčího soudu podá do 2 měsíců po uplynutí kalendářního roku účet příjmů a výdajů revírní radě a zúčastněným majitelům dolů.
§ 2. Okrsky revírních rad, jež mají svá sídla v místech uvedených v § 1, jsou též okrsky hornických rozhodčích soudů.
Do působnosti hornických rozhodčích soudů náleží rozhodovati s konečnou platností o odvoláních z výroků:
a) závodních rad ve mzdových a platových věcech, v disciplinárních stížnostních věcech, o propuštění (§ 2 zák. o závodních radách);
b) revírních rad ve sporech mezi závodní správou a závodní radou (§ 19 cit. zák.).
§ 3. Odvolati může se v případech uvedených v § 2 pod bodem a) závodní správa, po případě zaměstnanec, v případech b) závodní rada neb závodní správa, po případě majitel dolu.
§ 4. Přísedící rozhodčího soudu a jejich náhradníky navrhují odborové organisace hornické, zřízenecké a majitelé dolů, které jsou zastoupeny v dotyčném okrsku. Návrh stane se k vyzvání revírního báňského úřadu. Ministr veřejných prací potvrdí, pokud není tu důvodu vylučovacího, navržené členy rozhodčího soudu a jejich zástupce.
Ministr veřejných prací jmenuje zástupce revírního báňského úřadu, který působí jako stálý odborný poradce rozhodčího soudu, a ustanoví jeho náhradníka. § 5. Jakmile byli jmenováni přísedící rozhodčího soudu, svolá revírní báňský úřad veškerý přísedící k volbě předsedy a jeho zástupce.
Schůze této musí se zúčastniti všichni přísedící, po příp. jejich zástupci, aby byl z každého oboru zastoupen plný počet, t. j. tři členové. Za vedení jmenovaného zástupce revírního báňského úřadu provede se pak volba předsedy a jeho zástupce hlasovacími lístky.
Před odevzdáním hlasovacích lístků navrhnou jednotlivé skupiny kandidáty. Volitelní jsou pouze soudcové z povolání z obvodu, pro který jest rozhodčí soud zřízen. Volitelnost se u každého kandidáta hned zjistí.
Volba může býti provedena třikráte, je-li naděje, že se docílí jednomyslnosti. Nezněly-li ani při třetí volbě všechny hlasy pro jednoho kandidáta, prohlásí předseda volbu za bezvýslednou. O volbě podá revírní báňský úřad zprávu báňskému hejtmanství a podá ihned zdůvodněný návrh na jmenování předsedy rozhodčího soudu a jeho zástupce.
O jednomyslné volbě podá se zpráva neprodleně báňskému hejtmanství.
Ministerstvo veřejných prací zařídí pak potřebné ku jmenování předsedy a jeho zástupce, po případě k potvrzení voleného a jmenování jeho zástupce v dohodě s ministerstvem spravedlnosti.
Stejně jest postupovati, kdyby předseda rozhodčího soudu neb jeho zástupce trvale odpadl.
§ 6. Ministrem spravedlnosti potvrzený předseda rozhodčího soudu, po příp. jeho zástupce svolá při prvém jednání všechny přísedící rozhodčího soudu a jejich náhradníky k vykonání slibu. Přísedící slíbí rukou dáním, že budou vykonávati svůj úřad dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že zachovají o jednání soudu úřední tajemství.
Přísedícím, kteří jsou státními úředníky, připomene předseda jejich úřední přísahu.
§ 7. Pro jednotlivé soudní případy sestaví předseda senát ze 6 přísedících, a to po třech z každého odboru, jenž na věci jest účasten.
§ 8. Přísedící zaměstnanci podávají soupis svých skutečných výloh při vykonávání své funkce revírní radě, které přísluší úprava těchto účtů, útraty přísedících zástupců podnikatelů upravuje organisace zaměstnavatelů.
Revírní rada i organisace zaměstnavatelů mohou stanoviti pravidla pro určení těchto výloh a dáti předsedovi rozhodčího soudu k disposici potřebné obnosy, z nichž požadované náhrady se v částkách dle těchto pravidel upravených hned po jednání soudu vyplatí.
Pro předsedu, jeho zástupce a zástupce revírního báňského úřadu určí ministerstvo veřejných prací v dohodě s ministry spravedlností a financí paušální odměnu, jejíž výše bude stanovena vždy pololetně pozadu dle vykonaných prací.
Pořádkové peněžité pokuty pro svévolné vedení sporů vymohou se dle potřeby soudní exekucí a přikáží se revírní radě ve prospěch všeobecně dobročinných zařízení pro zaměstnance; z trestu přisouzenými útratami sporu hradí se výlohy přísedících náhradou jejich organisacím, revírní radě a výlohy státních úředníků.
§ 9. O tom, kdo má hraditi náhrady svědkům, znalcům, výlohy místních šetření, rozhodne v každém jednotlivém případě soud rozhodčí.
§ 10. Za řízení rozhodčího soudu a jeho kancelářských agend odpovídá předseda. U rozhodčího soudu hornického vede se: 1. rejstřík Hrs o podaných odvoláních dle tohoto formuláře:
TABULKA
2. sběrný rejstřík Hrs podle formuláře Nc jedu. ř.
§ 11. Působnost revírního báňského úřadu podle zákona ze dne 25. února 1920, č. 145 Sb. z. a n., a podle tohoto nařízení obstarávají na území dříve uherském báňské komisariáty, a kde není zvláštního báňského komisariátu, báňské kapitanaty; působnost báňského hejtmanství obstarávají v tomto území báňské kapitanaty.
§ 12. Toto prováděcí nařízení nabývá účinnosti dnem stanoveným pro účinnost zákona ze dne 25. února 1920, č. 145 Sb. z. a n.
§ 13. Provésti toto nařízení ukládá se ministru veřejných prací v dohodě s ministrem spravedlnosti.
(Sb. z. a n. z 22. října 1920, část CXVIII.).
Citace:
Nařízení vlády republiky Československé ze dne 12. října 1920, č. 549, .... Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1921, svazek/ročník 2, s. 50-52.