Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 72 (1933). Praha: Právnická jednota v Praze, 700 s.
Authors:
Mertl-Peška-Kliment-Krouský: Volební reformy I. a II. (Praha 1933, nákl. Svazu nár. osvoboz.) Pod tímto názvem vydány byly v těchto dnech upravené přednášky, proslovené výše uvedenými autory v semináři o volební reformě.
První díl, čítající 100 stran, cena Kč 5'—, obsahuje úvahu doc. Dr. J. Mertla »Ideologie parlamentarismu a naše doba«, dále pojednání univ. prof. Zd. Pešky »Jak reformovati náš volební řád« a doc. Dr. J. Klimenta »Demokracie a stát stran«. — Doc. Dr. Mertl nastiňuje vývojovou proměnu evropského parlamentarismu a zjišťuje, jak zmasověním politického dění »veřejná diskuse jako typický způsob parlamentního jednání byla vytlačena kompromisem, při němž zástupce jedné skupiny činí zástupci druhé vzájemné ústupky«. — Prof. Dr. Peška zhodnocuje jednotlivé reformní náměty, u nás se vyskytnuvší (Krouský, Weyr, Liga, Klofáč a j.) a podává návrh vlastního řešení, podle něhož by volič mohl jednak kandidáty škrtati, jednak měniti jejich pořadí. — Doc Dr. Kliment popírá, že by dnešní forma státu stran, která jest nejvíce vyvinuta v Československu, byla správným provedením naší ústavní listiny a doporučuje návrat nejen k volnému voliči, nýbrž i volnému poslanci, jakož i patřičný zřetel na začlenění stavovských korporací do státu.
Druhý díl této publikace, obsahující 228 stran, cena Kč 12'—, zaujímá práce Dr. Ot. Krouského o volebním zákonodárství v jiných státech, a snahy o demokratickou volební, reformu v ČSR. Jde o první publikaci tohoto druhu v naší literatuře. V devíti částech probrány tu nejdůležitější evropské systémy volební a zhodnoceny s hlediska demokratického. Čtenář seznamuje se tu se systémem jednojmenné volby kandidátů v krajských listinách (pův. návrh sen. Dr Krouského), dále se soustavou volných kandid. listin (švýcarská), voleb podle umístění kandidátů, jednojmenné soustavy v listině (belgická), při čemž rozebrána poslední čsl. novela obecního vol. řádu a zaregistrovány pozměňovací návrhy Dr. Krouského a Klimenta, dále pak se soustavou omezeného a odstupňovaného hlasování (finská) a jednojmenného přenosného hlasování (irská). Práce Krouského jest zakončena devíti závěrečnými kapitolami o základních předpokladech a cílech dokonalé volební reformy.
Citace:
Mertl-Peška-Kliment-Kouský: Volební reformy. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1933, svazek/ročník 72, číslo/sešit 20, s. 659-660.