České právo. Časopis Spolku notářů československých, 9 (1927). Praha: Spolek notářů československých, 90 s.
Authors:

Valná schůze sboru notářského obvodu pražského

konala se dne 27. února t. r. za účasti 44ti notářů. Když byl předsedající věnoval vřelou posmrtnou vzpomínku zemřelým členům v minulém roce: Václavu Štěpánkovi, notáři v Nových Benátkách, Břetislavu Matějkovi, notáři v Žižkově, Janu Bendlovi notáři ve Zbirově, Petru Gel. Stauberovi, notáři v Lomnici n. Pop., podal obšírnou zprávu o činnosti komory za uplynulý rok. Zprávu výroční přednesla úřednice komory pí Vojtíková. Zprávu pokladní pan notář Krajíček, k jehož návrhu ponechán, byl dosavadní roční příspěvek komorní 600 Kč. — Na to přikročeno k volbě funkcionářů komorních i odevzdáno 97 hlasů a zvoleni jednomyslně za presidenta komory: Dr. Čulík, za členy komory; notáři: Brábek, Dr. Černý, Hejna Krajíček, Dr. Král, Křen, Dr. Ponec, Dr. Svoboda a náhradníky: Dr. Ebenstreit, Veselý, Vlach, Dr. Zrnek. Na to učinil
pan Dr. Ponec jako člen výboru konfederace duševních pracovníků ve smyslu usnesení tohoto výboru apel na všechny přítomné, aby přispěli nejméně 10 Kč na stavbu studentského domu v zahradním městě universitním nově v Paříži se zakládající a vyložil důležitost tohoto podniku pro celý náš stav. Volný návrh podán byl jediný, notářem Viktorem Krütznerem, směřující k tomu, aby komora dbala o to, aby nebyl poškozen stav notářský při provádění správní reformy zvláště pokud se týče ustanovení sídla a obvodů nových okresních úřadů správních a event. zrušení berních úřadů a soudů. Kolega Krützner návrh svůj obšírně odůvodnil a po delší debatě, kteréž se zúčastnili Dr. Fiala, Linha, Dr. Malík, Dr. Černý a Dr. Ponec, přijat byl návrh ten s modifikací, aby komora, jakmile to uzná za vhodno, zakročila na patřičných místech a hleděla zabrániti zrušení berních úřadů a soudů v menších místech. Na upokojení venkovských kolegů bylo zejména poukazováno k tomu, že referent o vládní osnově, týkající se správní reformy ve sněmovně poslanecké, Dr. Kramář, výslovně prohlásil, že na zrušení berních úřadů a soudů se vůbec nepomýšlí jakož i na to, že kdyby i došlo k zrušení, byli by notáři jistě zbaveni sídelní povinnosti a mohli by přesídliti do místa nového sídla okresního soudu.
Citace:
Valná schůze sboru notářského obvodu pražského.. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1927, svazek/ročník 9, číslo/sešit 3, s. 30-30.