Č. 3504.
Školství. — Horní právo: Žádala-li strana u ministerstva veřejných prací »za uznání svých studií na hornické akademii v Lubně pro zdejší stát«, jest řízení stíženo podstatnou vadou, jestliže jmenované ministerstvo vyřídilo žádost tu toliko jako žádost za uznání rovnocennosti studií vykonaných na cizozemské hornické akademii za účelem ustanovení závodním správcem tuzemských horních děl podle zák. z 31. prosince 1893 č. 12 ř. z. z r. 1894.
(Nález ze dne 22. dubna 1924 č. 6848).
Věc: Rudolf F. v H. (adv. Dr. Emil Fanta z Prahy) proti ministerstvu veřejných prací v Praze (min. rada Dr. Em. Mráz) o nostrifikaci hornických studií.
Výrok: Naříkané rozhodnutí se zrušuje pro vadu řízení.
Důvody: Žádosti z 8. listopadu 1922 st-l, dokládaje, že absolvoval hornickou akademii v Lubně a složil tam předepsanou zkoušku, a že přísluší do Čsl. republiky, žádal, aby jeho uvedená studia byla pro zdejší stát uznána, poněvadž je povolán vésti dozor na důl F., spol s r. o., jehož podíly náležejí jemu, resp. jeho příbuzným, a má dále také převzíti dozor na důl V., jmenovanou společností provozovaný.
Nař. rozhodnutím min. veř. prací této žádosti za uznání rovnocennosti studii vykonaných na vysoké škole báňské v Lubně nevyhovělo, ježto žadatel podle zprávy revírního úřadu není hlášen za závodního dolu, a nejsou tudíž dány předpoklady ustanovení § 2 zák. z 31. prosince 1893 č. 12 ř. z. ex 1894.
O stížnosti podané do tohoto rozhodnutí nss uvážil:
Žal. úřad spatřoval v podání st-lově z 8. listopadu 1922 žádost individualisovanou jako petit ve smyslu zák. z 31. prosince 1893 č. 12 ř. z. ex 1894 za uznání rovnocennosti studií, vykonaných na cizozemské hornické akademii za účelem ustanovení závodním správcem tuzemských horních děl, a v tomto smyslu ji vyřídil.
Z obsahu žádosti je však zřejmo, že takovýto petit v ní přednesen nebyl. St-l nedovolával se vůbec zák. svrchu cit. a naopak výslovně uvedl, že nejde o to, aby byl činným jako závodní správce dolů tam uvedených. Žádal docela všeobecně, aby studia vykonaná na hornické akademii v Lubně byla mu uznána pro republiku čsl., a pouze jako motiv uvedl, že má převzíti dozor na doly zde ležící. V tomto smyslu žal. úřad žádostí se nezabýval, nevyřídil tedy petitu stranou naň vzneseného, a bylo proto nař. rozhodnutí v základě § 6 zák. o ss zrušiti.
Citace:
č. 3504. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1925, svazek/ročník 6/1, s. 1078-1078.