Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně, 16 (1907). Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 300 s.
Authors:

Presumpce souhlasu ve smyslu § 82 čes. vod. zák. neplatí, jde-li o otázku vzniku dobrovolného členství ve vodním družstvu.


Na sporu byla otázka vzniku dobrovolného členství ve vodním družstvu. Pro posouzení této otázky je okolnost, že vyhláška o řízení hlasovacím nebo vodoprávním byla řádně uveřejněna, zcela irrelevantní, ježto vodní zákon s uveřejněním vyhlášky o řízení hlasovacím a vodoprávním žádnou praesumpci souhlasu majitelů dotyčných pozemků se členstvím ve vodním družstvu nespojuje. Naopak, pokud jde o řízení hlasovací, stanoví § 92 čes. v. z., že ti, kdož určitě nebo vůbec se neprojevili, mají se počítati k nesvolujícím. Vyhláška o řízení vodoprávním pak může jeviti toliko účinky v § 82, resp. 83 čes. v. z. stanovené, nemá však žádných účinků na členství ve vodním družstvu, které jest upraveno předpisy zvláštními (§§ 53, 54 a násl., 92 a násl.).
Nález ze dne 26. října 1938, č. 6257/35-3.
Citace:
Presumpce souhlasu ve smyslu § 82 čes. vod. zák. neplatí, jde-li o otázku vzniku dobrovolného členství ve vodním družstvu.. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1938, svazek/ročník 77, číslo/sešit 10, s. 687-687.