Čís. 14216.


Dražební řízení lze po povolení opětné dražby zrušiti na návrh vymáhajícího věřitele jen za souhlasu všech osob jmenovaných v § 154 odst. 1 ex. ř.
(Rozh. ze dne 1. března 1935, R II 576/34.)
Prvý soud zrušil k návrhu vymáhajícího věřitele podle § 200 čís. 3 ex. ř. dražební řízení po opětném povolení dražby. Rekursní soud k rekursu knihovní věřitelky zrušil usnesení prvního soudu a uložil mu pokračování v exekučním řízení.
Nejvyšší soud nevyhověl dovolacímu rekursu.
Důvody:
Podle § 154 odst. 1 ex. ř. může návrh na opětnou dražbu učiniti nejen vymáhající strana, nýbrž též každý knihovní věřitel, veřejní orgánové uvedení v § 172 č. 1 ex. ř. ano i dlužník. Z toho, že tyto osoby mají právo navrhnouti a způsobiti zavedení relicitačního řízení, plyne, že jim přísluší též nárok na to, aby toto řízení bylo také až do konce provedeno, a nárok ten byl by zmařen, kdyby na pouhý návrh vymáhajícího věřitele podle § 200 č. 3 ex. ř. muselo býti dražební řízení zastaveno. Tomu neodporuje ustanovení § 154 odst. 3 ex. ř., podle něhož jest opětnou dražbu provésti s přiměřeným šetřením předpisů pro první dražbu platných, neboť právě výraz přiměřené šetření znamená, že nemohou míti platnost předpisy, které nelze srovnati s povahou a účelem relicitačního řízení, aby veškeří účastníci byli chráněni před škodou, která by jim mohla vzniknouti obmeškáním vydražitelovým, zejména předpis § 200 č. 3 ex. ř. Podle § 155 odst. 1 ex. ř. ručí obmeškalý vydražitel za schodek nejvyššího podání vzniklý při opětné dražbě, za náklady na opětnou dražbu a za všechny škody jinak jeho obmeškáním způsobené, a to nejen vádiem, nýbrž i složenými splátkami nejvyššího podání, jakož i svým ostatním jměním. Do rozvrhové podstaty relicitační náleží podle §§ 159 č. 4 a 215 č. 2 ex. ř. výtěžky zatímní správy, jakož i podle §§ 157, 215 č. 4 ex. ř. plody a důchody, vybrané za dobu od příklepu, uděleného obmeškalému vydražiteli až do nového příklepu uděleného v řízení relicitačním, takže za relicitačního řízení jest zde již vytvořena část rozvrhové podstaty, na níž jsou odkázány osoby v § 154 odst. 1 ex. ř. jmenované a o níž tedy nemohou býti osoby tyto vymáhajícím věřitelem připraveny. Z toho vyplývá, že dražební řízení po povolení opětné dražby nelze zrušiti na pouhý návrh vymáhajícího věřitele bez souhlasu všech interesentů jmenovaných v § 154 odst. 1 ex. ř.
Citace:
č. 14216. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1936, svazek/ročník 17, s. 219-220.