Právní prakse, měsíčník československých právníků , 1 (1936-37). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors: Jaromír Sedláček
The duration of the property rights of this work has not yet expired and its use is limited by the provisions of Section 27 et seq. Act No. 121/2000 Coll., on copyright, on rights related to copyright. The content of this work is available only in the library of the Institute of State and Law.
419)
Nejvyšší soudní a kasační dvůr československý jakož i generální prokuratura počátkem listopadu tohoto roku přeloženy z Prahy do Brna a zahájily tam svou činnost dne 5. listopadu 1919. Skutečnost ta pro veškeré soudnictví státu Československého jest převelikého dosahu, povážíme-li, že tím všechno státní občanstvo Česko-slovenské ve všech právních záležitostech v stolici nejvyšší musí se obraceti do Brna a že se tím dostává Brnu v civilní i trestní justici postavení, jaké ještě před samým převratem zaujímala privilegovaná Vídeň po staletí. Odstěhování se četného personálu nejvyšší stolice soudní z Prahy do Brna se všemi výpomocnými úřady má také nepopiratelně pro město i místní význam hospodářský, znamenající na jedné straně citelný zisk, na druhé poměrnou ztrátu. Přes to z plna srdce a bez výhrady schvalujeme tento závažný čin naší vlády poněvadž se tím podává pádný doklad toho, že v československém státě chceme pečovati se stejnou láskou o zdar každé části a složky celého našeho státu, a daleci jsme toho, abychom sobeckým centralismem na prospěch jediného střediska ochuzovali jeho údy a členy — jak se po staletí činilo úmyslně ve státu Rakouském na škodu československého národa a jeho území.
J. H.
Citace:
SEDLÁČEK, Jaromír. Vliv moratoria peněžních ústavů na rukojemství. Právní prakse, měsíčník československých právníků . Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1936-37, svazek/ročník 1, s. 22-27.