Podniky pohřební.


Podniky pohřební náležejí k živnostem koncesovaným.
I. Provozování této živnosti upraveno jest nařízením min. obch. a min. vnitra ze dne 30. prosince 1885 č. 13 ř. z.; podstatná ustanovení tohoto nařízení jsou: ti, kdož ucházejí se o takovou živnost, mají se vykázati dostatečným všeobecným vzděláním potřebným ku provozování živnosti a splniti mimo to podmínky pro dosažení živností vůbec předepsané. Při propůjčení této živnosti třeba míti na zřeteli místní poměry.
II. Objem oprávnění při podnicích pohřebních může se odnášeti:
1. Ku sprostředkovaní předmětů, prací a osobních služeb při vystavění mrtvoly, při slavnostech pohřebních, při průvodech a při pohřbu;
2. ku pořízení potřebných předmětů a ku výkonu žádoucích prací a osobních služeb, pokud činnosti tyto nenáleží v obor některé zvláštní koncesované nebo řemeslné živnosti. Ti, kdož ucházejí se o koncesi ku provozování podniku pohřebního, musí dopodrobna ve své žádosti uvésti, jak dalece chtějí se v podniku svém zabývati sprostředkováním, pořizováním, výkonem prací a služeb nezbytných k vystavení mrtvoly, k slavnostem pohřebním, k průvodům pohřebním a ku pohřbu samému.
III. Příslušné úřady.
Koncesi ku provozování podniku pohřebního udílí politický úřad zemský. Chce li podnikatel prováděti řemeslná opatření spadající v obvod oprávnění živnosti koncesované nebo řemeslné, má si k tomu vymoci žádoucí koncesi, pokud se týká, dovolení ku provozování dotyčného podniku na základě průkazu schopnosti (způsobilosti); chce-li však živnost provozovati po továrnicku, musí ji ohlásiti u živnostenského úřadu. Prve než podnikatel počne živnost provozovati, musí předložiti živnostenskému úřadu I. stolice sazbu poplatkovou ve 3 exemplářích k vidování a rovněž i tehdy, když zamýšlí živnost svou změniti. V obchodní jeho místnosti vyvěšen býti musí na místě nápadném jeden exemplář sazby poplatkové, jehož se musí podnikatel přesně držeti při provozování živnosti své.
IV. Dobrozdání komor obchodních a živnostenských:
Podniky pohřební jakožto takové nebyly doposud oprávněny ku dopravě osob pozůstalých po zemřelém, byloť jim pouze dovoleno, aby sprostředkovaly objednání povozů a omnibusů k naznačenému účelu. Citovaným nař. zařaděny podniky pohřební mezi živnosti koncesované a v § 3 sub lit. b) vysloveno, že se »objem oprávnění podniku pohřebního odnášeti může ku pořizování předmětů potřebných a ku výkonu prací a služeb osobních, pokud pořizovaní toto a výkony ty nespadají v objem oprávnění zvláštní koncesované nebo řemeslné živnosti. Podle toho mohou dotyční žadatelé o koncesi, jakmile této nabyli, dopravovati při pohřbu na vlastních povozech truchlící pozůstalé. (Obch. a živnost. kom. ve Vídni.) Podniky pohřební jsou co do používání kovových a dřevěných rakví, kteréž dodávají u výkonu své koncese, poukázány na dotyčné výrobce a nemají práva zhotovovati samy rakve nebo je dáti natírati a lakovati svými pomocníky; naopak sluší obrátiti se s pracemi těmito na dotyčné řemeslníky. Neboť nepřísluší dle povahy věci podnikům pohřebním právo vyhražené podnikatelům živností v tom záležející, aby mohli ku provedení vlastních výrobků zaměstnati pomocníky jiných živností, jelikož podnik pohřební jeví se být podnikem s právy určitě ohraničenými, dodávání rakví se jen prostředkuje a právo vésti obchod rakvemi nelze rozšířiti na živnostenskou výrobu. Mělo-li by průchod opačné pojímání, stihlo by podnikatele živnosti nezákonné obmezení jich živnostenských práv (rozhod. min. vnitra ve shodě s min. obchodu 1888 č. 15313 a dobrozdání obchod. a živnostenské komory v Chebu).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 196-197.