Čís. 14527.


Tělocvičné nářadí nepatří mezi věci vyňaté podle § 251 ex. ř. z exekuce, jde-li o nářadí sloužící účelům spolkovým (sokolovna).
(Rozh. ze dne 13. září 1935, R II 394/35.)
Povinná tělocvičná jednota navrhla zrušení exekuce na zabavené tělocvičné nářadí odůvodňujíc návrh tím, že prodáním nářadí byla by úplně znemožněna činnost její, to jest pěstování tělocviku. Prvý soud vyhověl návrhu. Důvody: Účelem tělocvičné jednoty jest pěstování tělocviku. Tělocvik jest v zájmu zdraví národa, tudíž ve veřejném zájmu. Jest v daném případě použiti ustanovení § 251 ex. ř. Tělocvičná jednota potřebuje nezbytně nutně k zdárnému vývoji své činnosti tělovýchovného nářadí, bez něhož by tělovýchovná činnost byla znemožněna. Rekursní soud návrh zamítl. Důvody: Ustanovení § 251 ex. ř. vylučuje předměty z exekuce, jichž dlužník nezbytně potřebuje k osobnímu výkonu své výdělečné činnosti nebo výživy vlastní rodiny, aby mu byla zachována hospodářská existence, a dále předměty, které jsou ve zvláštním vztahu k osobě dlužníkově a zasluhují, aby k tomuto vztahu bylo přihlíženo. Z toho a z celého ducha zákona se podává, že ustanovení § 251 ex. ř. se vztahuje jen na fysické osoby a nikoli na osoby právnické a spolky. Nemůže proto povinný spolek s úspěchem se dovolávati ustanovení § 251 ex. ř.
Nejvyšší soud nevyhověl dovolacímu rekursu. Důvody:
Aniž třeba řešiti v tomto případě otázku, zda se předpisy § 251 ex. ř. vztahují jenom na osoby fysické, dlužno jinak důvody napadeného usnesení uznati za správné.
Citace:
Čís. 14527.. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1936, svazek/ročník 17, s. 595-596.