Vládní nařízení ze dne 16. dubna 1926, č. 51, o stanovení prémiových reserv a líných pojistně-matematických hodnot Všeobecného pensijního, ústavu v Praze.
Vláda republiky Československé nařizuje podle čl. I., § 95, a čl. IX. zákona ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., kterým se mění některá
276 ustanovení zákona o pensijním pojištění (zákona ze dne 16. prosince 1906, č. 1 ř. z. z r. 1907, a císařského nařízení ze dne 25. června 1914, č. 138 ř. z.):
Čl. I.
Prémiové reservy.
(1) Při zmenách pojistné příslušnosti podle ustanovení § 68 a pro zákup let podle § 31 cit. zákona o pensijním pojištění vypočítávají se prémiové reservy Všeobecného pensijního ústavu v Praze pro mužské pojištěnce z tabulek I, Ia), Ib) — pro ženské pojištěnce z tabulek II, IIa), IIb), obsahujících hodnoty pro stáří a příspěvkové doby zaokrouhlené na celé roky.1
(2) Zaokrouhlené stáří stanoví se z věku v den, k němuž se výpočet vztahuje, tím způsobem, že nepřihlíží se ke zlomkům roku, pokud nepřevyšují jedné poloviny, kdežto zlomky jednu polovinu roku převyšující počítají se za celý rok.
(3) Není-li příspěvková doba dána počtem celých roků, vypočte se prémiová reserva interpolací hodnot udaných v tabulkách pro celoroční příspěvkové doby tak, že к hodnotě pro počet dokonaných celých roků příspěvkových připočte se tolik dvanáctin rozdílu mezi touto hodnotou a hodnotou pro tento počet zvýšený o jednu, kolik měsíců vykazuje příspěvková doba nad počet dokonaných celých roků.
(4) Prémiové reservy počítají se tímto způsobem:
A. jestliže nenastalo průběhem pojištění snížení nároků pojistných v důsledku vrácení prémií a byla-li příspěvková doba získána v téže třídě služného, rovná se prémiová reserva součinu hodnoty tabulky I, resp. II, odpovídající danému stáří a příspěvkové době, a třídního Činitele. Třídní činitel rovná se pro prvou třídu 1, pro druhou třídu 1-5, pro třetí a vyšší třídy číslu třídy zmenšenému o 1.
B. Jestliže nenastalo průběhem pojištění snížení nároků pojistných v důsledku vrácení prémií a nebyla-li příspěvková doba získána v téže třídě služného, počítají se prémiové reservy takto:
1. Nepřevyšuje-li započitatelná příspěvková doba deset roků, stanoví se nejprve třídní činitel takto: Podle ustanovení § 8 zákona o pensijním pojištění vypočte se výše základní Částky invalidního důchodu po deseti letech, při čemž se však předpokládá příspěvková doba scházející do 10 let v třídě služného naposledy dosažené. Od čtyřnásobné hodnoty takto zjištěné základní částky odečte se úhrn prémií, připadajících na zbývající dobu do deseti let příspěvkových v třídě služného naposledy dosažené; rozdíl dělí se šestinásobným počtem odbytých příspěvkových měsíců.
Prémiová reserva rovná se pak součinu třídního činitele a hodnoty
tabulky I, resp. II, odpovídající danému stáří a příspěvkové době.
2. Převyšuje-li příspěvková doba deset roků, násobí se hodnota tabulky I, resp. II, odpovídající danému stáří a příspěvkové době, základní částkou invalidního důchodu podle § 8 zákona o pensijním pojištění, tento součin, dělený stoosmdesáti, se zvětší nebo zmenší o částky doplňkové.
Doplňkové částky vypočtou se tak, že se násobí jedna setina hodnoty v tabulce la, resp. IIa, rozdílem mezi skutečnou a početní výší důchodu invalidního, na který by měl pojištěnec v případě invalidity nárok v den, k němuž se výpočet vztahuje, při čemž početní výše invalidního důchodu
277 rovná se základní částce invalidního důchodu zvětšené o součin 1/240 této částky a počtu příspěvkových měsíců, získaných po desítileté době příspěvkové.
Doplňkové částky přičítají se neb odečítají podle toho, je-li skutečná výše invalidního důchodu větší nebo menší nežli početní.
C. Nastalo-li průběhem pojištění v důsledku vrácení prémií snížení nároků pojistných (čl. II.), vypočte se nejprve prémiová reserva bez zřetele na tuto okolnost způsobem sub A nebo B. uvedeným a odečte se pak od této částky součin z obnosu, o který se snížila výše nároku na důchod invalidní, a jedné setiny příslušné hodnoty, uvedené ve sloucích 0 až 40 tabulky Ib), resp. IIb), odpovídající danému stáří a příspěvkové době.
Byl-li snížen také паток na vychovávací příspěvek, odečte se dále součin z obnosu, o který se snížila výše nároku na vychovávací příspěvek a příslušné hodnoty uvedené ve sloupci A tabulky Ib), resp. IIb) pro dané stáří.
Čl. II.
Snížení nároků pojistných.
Částečné vrácení splacených prémii podle ustanovení § 25 zákona o pensijním pojištění pokládá se za úplné odbytí, dosahuje-li nebo přesahuje-li vrácený peníz výši prémiové reservy. Jinak má za následek zkrácení nároků na důchod invalidní, starobní a Vdovský a na pohřebné. Nárok na invalidní a starobní důchod zkracuje se o částku, která se určí tím, že se dělí vrácený peníz jedinou setinou příslušné hodnoty, uvedené ve sloupcích 0 až 40 tabulky Ib) pro mužské a tabulky IIb) pro ženské pojištěnce, při čemž pro určení stáří jest rozhodující den vystoupení. Nárok na důchod vdovský zkracuje se o polovinu, nárok na pohřebné o čtvrtinu částky takto stanovené.
Čl. III.
Odložení důchodu starobního.
Důchod starobní Kč 100—, odložený podle ustanovení § 11, odst. 5., zákona o pensijním pojištění, zvyšuje se odkladem na částku, uvedenou v tabulce Ic). IIc). Není-li stáří a doba odkladu vyjádřena v celých rocích, vypočte se příslušná částka obdobným použitím pravidla uvedeného v čl. I., odst. 2. a 3.
Čl. IV.
Základní čísla pro výpočet vychovávacích příplatků a pohřebného.
(1) Základní čísla odvozená z početních podkladů Všeobecného pensijního ústavu v Praze pro výpočet pojistných hodnot nároků nově zavedených zák č. 89/1920 Sb. z . a n., a to
a) nároků na vychovávací příplatky [§ 17a) zák. č. 89/1920 Sb. z. a n.],
b) nároků na pohřebné (§ 19 zák. č. 89/1920 sb. z. a n.) jsou obsažena v tabulkách III, IV a V.
(2) Pto výpočet pojistných hodnot nároků na vychovávací příplatky [§ 17a) zák. č. 89/1920 sb. z. a n.] jest použiti základních čísel tabulky III, pokud jde o nároky pojištěnců na vychovávací příplatky k invalidnímu důchodu; tabulky IV, pokud jde о пárokу pojištěnců na vychovávací příplatky k starobnímu důchodu. Pro výpočet pojistných hodnot nároků na vychovávací příplatky k přiznaným důchodům invalidnímu a starobnímu jest použíti čísel:
278 (18 — z a l(12)/xz anebo (18 — z a(12)/z
(3) Pro výpočet pojistných hodnot nároků pozůstalých po pojištěncích
na pohřebné (§ 19 zák. č. 89/1920 sb. z. a n.) jest použiti základních čísel
tabulky V.
K hodnotám pojistných nároků pozůstalých po důchodcích (i sirotcích) na pohřebné se nepřihlíží, ježto jejich úhrada obsažena jest již v hodnotách důchodů samých.
Čl. V.
Všeobecná ustanovení.
Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení a vztahuje se na právní poměry vzniklé za platnosti zák. č. 89/1920 Sb. z. a n., t. j. od 1. července 1920. Prováděním jeho pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.
(Vyhlášeno v částce 30. Sb. z. a n. dne 23. dubna 1926.)
  1. Tabulky Soc. revue neotiskuje, odkazujíc na příslušnou (30.) částku Sbírky zákonů a nařízení z 23. dubna 1926.
Citace:
Č. 9548. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1931, svazek/ročník 13/2, s. 460-462.