Čís. 985.


Stavitele lze ve sporných věcech, týkajících se provádění určité stavby, žalovati na soudě, v jehož obvodu se stavba provádí (§ 87, odstavec prvý, j. n.).
(Rozh. ze dne 22. března 1921, R I 372/21.)
Žalovaná stavitelská firma prováděla šachtovou stavbu v obvodě
okresního soudu v J.; sídlo její bylo v obvodě okresního soudu v T. Dělníci na oné stavbě zaměstnaní domáhali se mzdy žalobami, jež podali u okresního soudu v J. Žalovaná vznesla námitku místní nepříslušnosti, jíž soud prvé stolice vyhověl, rekursní soud ji zamítl.
Nejvyšší soud nevyhověl dovolacímu rekursu.
Důvody:
Podle § 87 odstavec prvý j. n. mohou osoby, které mají mimo soudní obvod svého bydliště provozovnu svého obchodu, žalovány býti u soudu, v jehož obvodu je provozovna, týká-li se rozepře jejich obchodní činnosti. Zpravidla provozují živnostníci svou živnost v provozovnách stálých. Jinak jest tomu u živnostníků stavebních. Zde jest provozování živnosti ve stálé provozovně povahou prováděných prací vyloučeno. Stavební živnostník zakládá přechodné provozovny tam, kde stavby provádí. To uznává též zákon ze dne 26. prosince 1893, čís. 193 ř. z., jímž se upravují koncesované živnosti stavební, neboť nařizuje v § 20, že povinnost živnostníkům podle § 44 zákona ze dne 15. března 1883, čís. 39 říš. zák. náležející, by užívali vhodného vnějšího označení na svých stálých provozovnách, se rozšiřuje ohledně stavitelů, mistrů zednických a tesařských tím způsobem, že jsou povinni při každé jimi prováděné novo-, pře- neb přístavbě až do jejího ukončení umístiti své jméno a označení své živnosti. Šachtovou stavbu, již žalovaná provádí v obvodu okresního soudu v J. mimo své bydliště, dlužno tudíž pokládati za provozovnu její živnosti a jelikož ve sporech, o které jde, se domáhají dělníci při této stavbě zaměstnaní po žalované zaplacení své mzdy, byla podle § 87 j. n. místní příslušnost dovolávaného okresního soudu v J. ku projednání těchto sporů právem rckursním soudem uznána.
Citace:
č. 968. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1923, svazek/ročník 3, s. 215-216.