Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně, 24 (1915). Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 382 s.
Authors: Štafl, Adolf

Výtisky povinné.


Odevzdávání p. v. bylo nově upraveno zák. č. 20/1947 Sb. a vl. nař. č. 43/1947 Sb. (k tomu viz výnos min. informací z 14. V. 1947 č. 23478-II odb.). O právní úpravě před tím platné, viz heslo Tiskové právo“, sv. IV., str. 907.
Povinnost odevzdati p. v. se vztahuje na všechny tiskoviny vytištěné nebo vydané v ČSR a s výjimkou časopisů i na tiskoviny, které byly vytištěny nebo vydány v cizině, pokud nakladatel. vydavatel nebo původce, který je vydává vlastním nákladem, má bydliště (sídlo) v ČSR.
Pojem tiskoviny definuje zákon v § 2. Jsou to spisy, vyobrazení nebo hudebniny, rozmnožené tiskem, nebo jiným mechanickým či chemickým způsobem, vyjímajíc díla kinematografická, fonografická, plastická a snímky fotografické. Užším pojmem tiskovin jsou i časopisy. Poněvadž však zákon používá obou pojmů odděleně, definuje pro svůj obor časopisy jako tiskoviny, které vycházejí v obdobích, třeba nepravidelných. Časopisem nejsou však díla vydávaná v sešitech, tvoří-li svým obsahem celek.
Povinnost odevzdati p. v. stíhá primárně tiskaře, subsidiárně nakladatele (§ 5). Je-li subjektem povinnosti tiskař, odevzdává p. v. na účet nakladatele. Odevzdati se musí výtisk vázaný, byť by jen část nákladu byla vázána. Povinnost odevzdati p. v. vzniká u časopisů jejich vytištěním, u ostatních tiskovin jejich rozšiřováním. Pro účely kontroly a evidence předpisuje zákon (§ 8) tiskaři povinnost předkládati do 5. toho kterého měsíce na úředním tiskopise výkazy všech tiskovin, které v předcházejícím měsíci vytiskl, a to orgánům a institucím vyjmenovaným v § 8. I zprávy negativní nutno podati.
Účel, který zákon odevzdáváním povinných výtisků sleduje, je buď konservační, nebo evidenční či studijní a úřední. Někdy dostává se témuž subjektu p. v: z titulu konservace, ale současně též z titulu potřeb studijních (úředních). Tak Národní a universitní knihovně v Praze a universitní knihovně v Bratislavě jest odevzdati po 1 p. v. k účelům trvalé úschovy — konservace — (§ 4 zák.) a po jednom p. v. k účelům studijním (§ 1 vl. nař.).
Subjekty, jimž se má dostati p. v., jsou vyjmenovány buď přímo v zákoně, nebo jsou či budou určeny vládou nařízením na základě zmocnění, kterého se jí v § 4, odst. 3 zák. dostalo. Vláda je však omezena ustanovením, že počet p. v. pro úřady a knihovny, které určí, nesmí činiti pro úřady více než 5, pro knihovny více než 20.
Povinnost odevzdati povinné výtisky je tedy různě podložena a modifikována. Někdy vzniká ex lege bez předchozího dožádání, jindy jen na. požádání. V případě posléze uvedeném buď bezplatně, nebo za Úhradu poloviny krámské ceny. Dnešní stav, po vydání vl. nař. č. 43/1947 Sb., je tento:
1. bez předchozího dožádání a bezplatně obdrží
a) po 2 p. v.: Národní a universitní knihovna v Praze, universitní knihovna v Bratislavě, ministerstvo informací, a jde-li o knihy pro mládež, též Suková knihovna;
b) po 1 p. v.: Pověřenectvo informací,Zemská a universitní knihovna v Brně, Universitní knihovna v Olomouci, Slovenská národní knihovna v Turč. Sv. Martině, ministerstvo vnitra. Slovenská akademie věd a umění v Bratislavě, Studijní knihovna v Liberci, Matice slovenská v Turč. Sv. Martině, Národní museum v Praze, vysoká škola politická a sociální v Praze, Ústřední, vojenská knihovna v Praze, Státní slovenské museum v Košicích.
Celkem tedy [a) plus b)] 18 p. v., a jde-li o knihy pro mládež, 20.
2. Bezplatně, ale na výslovné požádání, a to do 8 dnů ode dne, kdy žádost za odevzdání došla (§ 7 zák.), obdrží po 1 p. v.:
Knihovna Nár. shromáždění. Státní pedagogická knihovna Komenského, úřad předsednictva vlády, vysoké školy technické v Praze, v Brně a v Bratislavě, vysoká škola zemědělského a lesního inženýrství v Košicích, vysoké školy obchodní v Praze a v Bratislavě, knihovna městského historického musea v Plzni, Lékařská knihovna v Hradci Králové. Oprávněných subjektů je tedy celkem 11.
3. Za polovinu krámské ceny a na výslovné požádání do 8 dnů ode dne, kdy žádost za odevzdání došla, obdrží po 1 p. v. knihovny:
vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, Akademie výtvarných umění, vysoké školy báňské v Ostravě, Akademie musických umění v Praze, vysoké školy zemědělské v Brně, vysoké školy veterinářské v Brně, státní konservatoře hudby v Praze, odbočky vysoké školy politické a sociální v Brně, katolické bohoslovecké fakulty v Bratislavě, slovenské evangelické bohoslovecké fakulty v Bratislavě a studijní knihovny ministerstva sociální péče v Praze a státního pedagogického ústavu v Bratislavě. Oprávněných subjektů je tedy celkem 12.
4. Zemským národním výborům v Praze a v Brně a pověřenectvu vnitra v Bratislavě jest odevzdati po 1 p. v. časopisů, vycházejících v jejich obvodu.
Zvláštní ustanovení platí pro tiskoviny volební, tiskoviny, které slouží potřebám domácím, společenským nebo jsou vydávány jen pro potřebu ústavů, podniků, obchodů a živností, a tiskoviny vydané státními úřady v oboru jejich působnosti. Tyto tiskoviny spolu s tiskovinami (s výjimkou časopisů), které jsou určeny toliko určitě omezenému kruhu osob [na př. skripta pro posluchače vysoké školy — blíže viz § 3, lit. c) zák.] a s cennými papíry a známkami, jsou zásadně vyňaty z odevzdávací povinnosti. Avšak na zvláštní dožádání musí býti dodány tiskoviny volební Národní a universitní knihovně v Praze, ministerstvu vnitra a Knihovně Národního shromáždění, tiskoviny, které slouží potřebám domácím a pod. (viz shora), Národní a universitní knihovně a Universitní knihovně v Bratislavě a tiskoviny vydané státními úřady, Knihovně Národního shromáždění.
P. v. nejsou od poštovného osvobozeny. Zasílají-li se poštou, musí býti subjektem k odevzdání povinným vyplaceny.
Trestní sankci stanoví zákon v § 9. Nejvyšší hranice pokuty je 50000 Kčs. Při třetím potrestání tiskaře v době jednoho roku pro přestupek neodevzdání povinných výkazů (§ 8), nebo s údaji nesprávnými, může ONV vysloviti trestním nálezem i ztrátu živnostenského oprávnění.
Adolf Štafl.
Citace:
ŘÍHA, Jaroslav. O nárocích soukromoprávních podle nových trestních řádů vojenských.. Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně. Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 1915, svazek/ročník 24, číslo/sešit 3, s. 128-133.