Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 68 (1929). Praha: Právnická jednota v Praze, 688 s.
Authors:

Č. 4149.


Státní zaměstnanci (Slovensko): Svobodný státní zaměstnanec nemá právního nároku na povolení diet z důvodu vedení dvojí domácnosti podle usnesení ministerské rady z 27. července 1920; v takovém případě jest povolení diet těch dáno do volné úvahy úřadu.
(Nález ze dne 24. listopadu 1924 č. 20714.)
Věc: Arpád W. v S. proti ministru s plnou mocí pro správu Slovenska o diety z důvodu vedení dvojí domácnosti.
Výrok: Stížnost se zamítá jako bezdůvodná.
Důvody:
— — — —
Stížnost vychází z právního náhledu, že i svobodný státní zaměstnanec podle cit. ustanovení zásad má nárok na diety z titulu dvojí domácnosti, mohl-li si právem zříditi samostatnou domácnost a nemohl ji do svého nového působiště přeložiti a stalo-li se přeložení z moci úřední.
Náhled tento je mylný. Předpis čl. II. D 2 zásad pro úpravu osobních poměrů státních zaměstnanců na Slovensku pojednávaje o dietách pro státní zaměstnance z důvodu vedení dvojí domácnosti stanoví:
»Ženatým zaměstnancům přísluší, pokud se nemohou pro úředně zjištěný nedostatek bytu do nového působiště neb do místa poblíže se nalezajícího a normálně přístupného přestěhovati, diety stanovené pro exponované zaměstnance v bodě III. odst. 1, po případě odst. 2. bod 1...«.
Ohledně svobodných státních zaměstnanců zmíněný předpis stanoví:
»Ženatým státním zaměstnancům mohou býti na roveň postaveni... svobodní zaměstnanci, kteří vedli prokazatelně vlastní domácnost, zejména měli-li přídavek aspoň podle 2. třídy drahotních přídavků«.
Podle těchto ustanovení čl. II. D 2 přísluší nárok na diety z důvodu vedení dvojí domácnosti pouze ženatým státním zaměstnancům, kdežto ohledně svobodných je přiznání těchto diet ponecháno volné úvaze úřadu.
Rozhoduje-li však úřad o přiznání diet z titulu dvojí domácnosti svobodnému státnímu zaměstnanci dle svého volného uvážení, pak je stížnost, pokud tvrdí, že st-l, který je svobodný, má nárok na zmíněné diety, bezdůvodná, ať uplatňuje jakoukoli okolnost pro přiznání těchto diet. — — —
Citace:
Urážky spáchané tiskem ve Francii. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1929, svazek/ročník 68, číslo/sešit 15, s. 494-494.