Čís. 4476.


Pro umoření cizozemských státních dluhopisů a úvěrních papírů v tuzemsku jest příslušným soud, naznačený ve čtvrtém odstavci §u 115 j. n.
(Rozh. ze dne 16. prosince 1924, Nd I 463/24). Žádost, by byl dle §u 28 j. n. určen místně příslušný soud pro návrh na zahájení umořovacího řízení ohledně t. zv. pláště 4,2% stříbrné renty rakouské ze dne 1. října 1868, Nejvyšší soud zamítl.
Důvody:
Ustanovení prvého odstavce §u 115 j. n., podle něhož umoření státních obligací a jim na roveň postavených úvěrních papírů navrhnouti jest u sborového soudu prvé stolice, v jehož úředním sídle se vedou příslušné úvěrní knihy, nelze ovšem v tomto případě použíti, protože předpis ten má na mysli pouze tuzemské cenné papíry, kdežto o 4,2% stříbrné rentě rakouské, ohledně jejíhož t. zv. pláště má býti umořovací řízení zavedeno, úvěrní knihy v tuzemsku se nevedou. Tím však není řečeno, že zavedení umořovacího řízení ohledně cizozemských státních dluhopisů a úvěrních papírů v tuzemsku vůbec je vyloučeno a že žádný tuzemský soud není pro takové umořovací řízení příslušným. Platí tu předpis čtvrtého odstavce §u 115 j. n., podle něhož, není-li tu jinakého předpisu, jest pro umořovací řízení a pro povolení umoření příslušným onen okresní soud, u kterého strana za umoření žádající má v čase žádosti svůj obecný soud ve věcech sporných; to platí tím spíše, má-li umoření míti účinek jen v tuzemsku (viz také rozh. sb. n. s. čís. 1941 a 2073 ohledně dluhopisů válečných půjček). Následkem tohoto všeobecného předpisu nepřichází v úvahu § 28 j. n., který podle svého jasného znění platí jen pro případy, kde předpokladů pro místní příslušnost vůbec není, nebo kde tyto předpoklady nemohou býti zjištěny.
Citace:
LEPAŘ, J.. Lev Trockij. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 7, s. 317-317.