č. 12144.


Obecní volby: I. Ztráta členství v obecním zastupitelstvu vyloučením z volební strany, — II. Vyloučení ze strany (čsl. lidové) nebo jen z určité místní organisace?
(Nález ze dne 15. listopadu 1935 č. 19483/35.)
Věc: Adolf P. v L. proti zemskému úřadu v Praze (za zúč. Frant. T. adv. Dr. Dionys F. Polanský z Prahy) o členství v obecním zastupitelstvu a radě.
Výrok: Stížnost se zamítá pro bezdůvodnost. Důvody: Okr. úřad v Lounech zamítl výměrem z 18. února 1933 žádost zem. výkonného výboru čsl. strany lidové, resp. náhradníka zmocněnce jejího Františka T. v L., aby st-l, jenž byl dne 22. března 1931 zvolen do obecního zastupitelstva v L. z kandidátní listiny, znějící na jméno čsl. strany lidové, byl podle § 10 odst. 5 bodu 4 řádu volení v obcích z 31. ledna 1919 č. 75 Sb. ve znění zák. ze 14. července 1922 č. 253 Sb. zbaven tohoto mandátu z toho důvodu, že byl usnesením zem. výkonného výboru strany ze 7. července 1932 zbaven členství v uvedené straně.
Na odvolání shora již uvedeného náhradníka zmocněnce strany zrušil žal. úřad nař. rozhodnutím výměr okr. úřadu a vyslovil, že st-l podle § 10 odst. 5 bodu 4 cit. zák. pozbyl členství v obecním zastupitelstvu i v obecní radě v L.
Jednaje o stížnosti do rozhodnutí toho podané vycházel nss z těchto úvah:
Vývody stížnosti jsou vybudovány na názoru, že zrušením místní organisace čsl. strany lidové v L. zaniklo také členství všech jejích dosavadních členů, a to nejen v této místní organisaci, nýbrž i ve straně vůbec. Názor tento je mylný. Z ustanovení »Organisačního řádu čsl. strany lidové v Čechách«, schváleného na sjezdu zem. zastupitelstva této strany ve dnech 26. a 27. října 1924 a doplněného 27. listopadu 1929, na základě něhož žal. úřad svoje rozhodnutí vydal a jehož platnost st-l nikdy v pochybnost nevzal, lze vyčisti aspoň tolik, že členství v čsl. straně lidové jakožto politické organisaci celostátní není nutně podmíněno členstvím v některé organisaci místní. Vyplývá to jasně zejména z ustanovení 2 A 5, podle něhož se členství ve straně zakládá sice zásadně přijetím, provedeným některou organisaci místní, může však býti také provedeno okr. výborem. Takovýmto přijetím se podle čl. 1 zakládá členství ve straně a nikoli snad v nějaké organisaci místní, a vůbec je organisace strany v uvedeném organisačním řádě provedena tak, že strana netvoří pouhý svaz organních jednotek, v němž by členy byly jen tyto jednotky, každá se svým vlastním členstvem, nýbrž strana sama má svoje členstvo, které jsouc sloučeno v tomto celostátním hromadném útvaru je pouze organisačně rozčleněno v jednotlivé organisace podřízenější, tedy zejména župní, okresní a místní, jež mají povahu pouhých orgánů strany.
Z toho se podává — třebas to ovšem v organisačním řádu výslovně stanoveno nebylo —, že rozpuštěním místní organisace o sobě členství jednotlivých jejích příslušníků ve straně samé nezaniká. Proto také v daném případě nemohlo rozpuštění místní organisace v L. samo o sobě přivoditi zánik členství st-lova v čsl. straně lidové, a nebylo tedy překážky, pro niž by st-l nebyl mohl z uvedené strany býti platně vyloučen,ať již účinnost vyloučení jeho nastala dnem usnesení ústředního výkonného výboru, tedy 7. července 1932, či teprve vyrozuměním st-le dne 17. ledna 1933, kteroužto otázkou se nss za daného stavu zabývati nemusil.
Citace:
č. 12144. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1936, svazek/ročník 17/2, s. 527-528.