Č. 3208.


Policie (Slovensko): O zřizování státních úřadů policejních.
(Nález ze dne 4. února 1924 č. 1875.) Věc: Julius S. v P. p»oti županu župy Šarišské stran zákazu nositi stejnokroj.
Výrok: Naříkané rozhodnutí se zrušuje pro nezákonnost.
Důvody: Měšťanosta města Prešova výměrem z 26. října 1921 nařídil, že policejní městští úředníci, mezi nimi st-1, nesmí napříště nositi stejnokroj ani v úřadě ani na ulici ani v soukromé společnosti. Toto nařízení odůvodnil tím, že je v městě státní policie, že státní policejní zaměstnanci vykonávají státně-policejní práce, městské civilní policejní práce pak civilní policejní úředníci.
Tento výměr potvrdil župan šarišský v pořadí instančním. Odůvodnění zní:
»Poneváč platnost' městských štatút je vyzdvihn 4tá, rozhodovat' nad tým, či volakto je oprávněný nosiť rovnošatu alebo nie, rozhoduje náčelník úřadu a jeho uzavretie je správné, lebo jeden vyzdvihnutý úradník, aby obecenstvo do omylu uvedené nebolo, rovnošaty nosiť nemóže.«
O stížnosti do tohoto rozhodnutí podané uvažoval nss takto:
Důvody žal. úřadu týkají se dvou momentů: jednak příslušnosti měšťanosty k vydání sporného výměru, jednak merita nařízení v něm obsaženého.
V směru prvém dovolává se úřad toho, že platnost městského statutu jest zrušena. Tomu podle souvislosti lze rozuměti jen tak, že pozbylo platnosti ustanovení statutu, podle kterého byl jiný orgán než měšťanosta příslušný k rozhodování o otázkách, týkajících se služebního poměru městských policejních úřadníků. Poněvadž v tomto směru výměr I. stolice žal. úřadem potvrzený dovolává se toho, že v Prešově je státní policie, která převzala státně-policejní funkce dříve obstarávané policií městskou, sluší za to míti, že žal. úřad vycházel z předpokladu, že předpisy statutu týkající se služebních poměrů městských zaměstnanců policejních pozbyly platnosti tím, že v Prešově zřízena byla policie státní. Tento právní předpoklad jest však zřejmě mylný. Ve smyslu zák. z 16. března 1920 č. 165 Sb. jest ovšem vláda zmocněna zřizovati státní úřady policejní, kdekoliv toho uzná potřebu. Podle § 5 t. zák. vyhlašuje zřízení státního policejního úřadu ministerstvo vnitra předem ve Sbírce zákonů a nařízení. Takovéto vyhlášení o zřízení státního policejního úřadu v Prešově však v době vydání výměru I. stolice ani v době nař. rozhodnutí ještě ve Sbírce uveřejněno nebylo. O zřízení policejního komisařství v Prešově vydána byla teprve vyhláška z 15. září 1923 č. 183 Sb. a to s dodatkem, že účinnosti nabývá dnem 1. října 1923. Poněvadž tedy rozhodnutí v prvé části založeno jest na mylném předpokladu právním, bylo je zrušiti jako nezákonné, aniž soud pokládal za potřebné v tomto stadiu ještě zkoumati důvodnost závěru, který úřad z tohoto předpokladu vyvodil. Nemohl také zabývati se toho času meritorní stránkou nař. rozhodnutí. Podotýká jen, že odůvodnění nař. rozhodnutí v tomto směru je naprosto nesrozumitelné, ježto ani z rozhodnutí samého ani z jeho souvislosti se správními spisy nss-u předloženými není možno poznati, v jakém logickém vztah., s daným případem jest poukaz, že úředník suspendovaný (vyzdvihnutý) stejnokroj nositi nemůže.
Citace:
č. 3208. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1925, svazek/ročník 6/1, s. 504-505.